Anteny kierunkowe UKF, ustawienia, polaryzacja
    sp9coo pisze:

      steve pisze:

      Przy niezgodności polaryzacji tłumienie odbieranego sygnału może wynieść 10 dB. Polaryzacja zawsze ma znaczenie i powinna być zgodna. Stawianie anten w pionie lub poziomie wynika z zainteresowań odbiorcy - jeżeli woli robić łączności via repeatery to korzysta z polaryzacji pionowej, jeżeli woli DX-y to z poziomej.
      Co do odległości między antenami to piszesz o 1 metrze - jak więcej się nie da to trudno... Generalnie 2 metry byłoby ok.

    Oj doktorku skąd te 10 dB mnie wychodzi i nie tylko mnie że to jest 20dB ,jeżeli to anteny z dwóch różnych pasm to odległość powinna być trochę większa od aparturę anten w Twoim przypadku ten metr maże trochę przeszkadzać antenie na niższe pasmo (2m)natomiast 1,5m wystarczy .Jeżeli chodzi o polaryzacje to zależy do jakiego wykorzystania je przeznaczysz jeżeli do FM to sugeruję pol.pionową jeżeli do SSB to pol.poziomą tak jest przyjęte w całym świecie choć są wyjątki podczas podniesionych warunków że pracuje się ze stacjami o innej polaryzacji .Polecam wymienione książki jako podstawę wiedzy nie wszystko co w internecie jest prawdziwe.



Ano doktorku swoje tezy snuję z pomiarów oraz ich opracowań np.: http://student.agh.edu.pl/~coni/TMP/Lab7.pdf oraz http://www.piast.edu.pl/Files/doc/statutowe/2005_4.pdf - stąd owe 10 dB. Poproszę kolego Twoje uzasadnienie owych 20 dB - gotów jestem wykonać specjalne pomiary w celu weryfikacji zjawisk. Co do wyboru polaryzacji, to zapewne będąc doktorem znasz dowód matematyczny , z którego jednoznacznie wynika od której częstotliwości (podpowiem z zakresu VHF) fala EM jest "lepiej" propagowana dla polaryzacji liniowej poziomej.
Powodzenia w szkoleniu wszystkich innych nie mających wiedzy. Pomagając, zastanów się czy nie szkodzisz...


  PRZEJDŹ NA FORUM