HEXBEAM G3TXQ vs 2 el. Delta Loop SP3PL
Uwaga kol. SP5 jest niewątpliwie słuszna, ale nie wspomniał, że w krajach gdzie zima jest surowa na północnej półkuli, to trudno znaleźć anteny typu HexBeam – Speiderbeam w SM, LA, OH, VE czy W, jako anteny stacjonarne, zaś chętnie używane są przy wyjazdach – ekspedycje.

Jako nowicjusz miałem tylko dipol i byłem przekonany o wyższości wielopasmowej anteny G5RV, a kiedy zaobserwowałem jej wady, marzeniem moim była antena wielopasmowa W3DZZ.

Przed podobnym wyborem stoi nie jeden nadawca, a tym bardziej przy antenach kierunkowych, W8JK czy ZL-specjal. Yagę z różnymi mutacjami czy antenę pętlową QQ czy 2 el. Delta.

CX3AT posiadał wielkie anteny i zmniejszył je do minimum, wybierając HexBeam + QRO, prawdopodobnie, to QRO potrzebne jest do wyrównania różnicy HexBeam do dawnych anten.
http://www.qrz.com/db/CX3AT w jego on line Logu jest okienko w którym proszę wpisać znak SP3PL by potwierdzić sobie moje QSO z Lalo, który ma widoczne na fotce QRO po prawej stronie (widać połowę tego 1 kW PA) co w trakcie QSO potwierdzał „rig” TRX +PA.
Gdyby wyłączył ten dodatkowy PA i zrobił też 100 W (solo TRX) mocy którą używam, to dysproporcja sygnałów byłaby znaczna jego ca.56, a mój 59. Taka jest różnica pomiędzy anteną HexBeam, a 2el Delta w paśmie 12 M. SWR w moje antenie jest w granicy około 1 : 2 a u niego jak widać na jego RigExpercie SWR znacznie lepszy. (ta dysproporcja sygnało na korzyść 2 el Delty, byłaby jeszcze większa na 10,15,20M gdzie antena była strojona - przygotowana do zawodów)
W moim ostatnim artykule w m-ku ŚR pisałem na temat promieniowania, a SWR.

Popularność anten drutowych typu HexBeam itp. wynika z niższej ceny ich wykonania, pozostawiając nieistotne to, że mniejsza jest ich trwałość.
Niewątpliwie niższa cena ma tu decydujący wpływ na ich popularność.

73! Julian SP3PL http://sp3pl.republika.pl


  PRZEJDŹ NA FORUM