FD3 vs dipol 80m i 160m
Jak rozwiązać problem z antenami ?
Ja mam maszt 18m z włókna szklanego a na nim sloper na 160m i inverted v na 80. Obie anteny wiszą w stosunku do siebie pod kątem 90st.
Zasilane jednym kablem RG-213. Ze względu na ciężar kabla i małą sztywność masztu, na górze jest pudełko z przekaźnikiem przełączającym obie żyły kabla do wybranej anteny. Można dać dwa oddzielne kable np H-155 i nie stosować przekaźnika a przy sztywnym maszcie 2x RG-213.
Pomyśl nad takim rozwiązaniem ale trzeba trochę maszt podnieść, bo np przy 16m anteny zachowują się całkiem inaczej.
EDIT
Masz długą działkę więc może taka antena jak opisana na stronie 20.47.
http://www.qsl.net/kb7tbt/manuals/arrl/ARRL%20HANDBOOK%20-%20Antenna%20Project.pdf
Całkowita długość drutu wynosi 58,52m. Część pozioma powinna być jednak dość wysoko, przynajmniej 15m. Długość części poziomej nie jest krytyczna ale nie do przesady. Pod koniec artykułu jest opis strojenia. Jeśli nie masz kondensatora zmiennego do odpowiedniej mocy to możesz użyć w to miejsce kabla koncentrycznego. Każdy kabel ma podaną w karcie katalogowej pojemność 1m. Tak więc łatwo jest wyliczyć ile metrów potrzeba aby uzyskać np 200pF. Autor pisze, że dla RG-8 jest 29,5F, więc trzeba 6,77m.
Strojenie można zrobić na dowolnym odbiorczym kondensatorze a następnie zmierzyć uzyskaną pojemność i zastąpić ją odpowiedniej długości odcinkiem koncentryka.
Oczywiście, że strojenie robisz miernikiem lub analizatorem przy pudełku a nie w pokoju wesoły


  PRZEJDŹ NA FORUM