Pomiar anteny
Kolego, mieszasz pojęcia.
Wyobraź sobie, że nie ma kabla i obciążenia tylko czarna skrzynka.
Nie powinno cię interesować jaki jest SWR w linii tylko jaki jest SWR na zaciskach przyrządu.
Linia półfalowa faktycznie transformuje 1:1 impedancję i nie jest ważne jaka jest jej realna oporność falowa (oczywiście, jeżeli linia transmisyjna ma inna długość niż 1/2lambda, to transformacja impedancji w linii następuje tylko w innym stosunku niż 1:1).
Jaki jest SWR w linii to oddzielna sprawa. Jeżeli jest to linia 75 omów to SWR w linii rzeczywiście jest 1,5:1. Jeżeli linia ma 200 omów i nadal te 1/2 lambda to SWR na jej zaciskach równiez będzie 1:1 a SWR w linii 4:1.
Jakie są tego konsekwencje - jeżeli stratność linii jest zero - żadne. Jeżeli linia jest stratna - tym większe straty im większy jest SWR w linii.
Fakt ten wykorzystuje się w antenach Dublet (Zeppelin) zasilanych powietrzną linią symetryczną, gdzie mimo wysokiego SWR w linii straty w niej są pomijanie małe.

I znowu (jak mawia niezapomniany Lech-prezydent); wyobraźmy sobie taką sytuację.
Mamy generator i odbiornik połączony linią 1/2 lambda i SWR-metry: pierwszy - włączony na zaciski generatora, drugi- włączony na zaciski odbiornika i trzeci - włączony gdzieś w rozcięciu linii zasilającej.
Jakie będą wskazania przyrządów jeżeli Zgen = Zodb, w ogólnym przypadku Z linii dowolne ale linia długości 1/2 lambda el.?
Zarówno przyrząd na zaciskach linii i na zaciskach odbiornika pokażą ten sam SWR=1:1 a wpięty w linię - taki jaki wynika z jego umiejscowienia w linii (to wskutek lokalnej transformacji impedancji linii w miejscu włączenia przyrządu).
Przy okazji, nie ma znaczenia czym mierzysz, sprzęgacz czy mostek daje te same wyniki. Jeżeli jest inaczej, lepiej sprawdzić przyrządy pan zielony
CBDO.
______________
73! R.


  PRZEJDŹ NA FORUM