Literowanie, "brekowanie" i podstawy łączności...
...Wyciągamy karteczki...
  SQ2MMV pisze:

  Witam.
  Nie potrafię odszukać podobnego tematu, jeśli był to proszę o wskazanie/połączenie.
  W tym roku w moim regionie pojawiło się wielu "nowych" krótkofalowców. Większość z nich uczyła się do egzaminu w domowych warunkach, często przed egzaminem zakupiła sprzęt z Chin i słuchała. Ale wydaje mi się że to co słyszę (głównie na przemiennikach) to woła o poste do nieba. Jeśli ktoś jest wstanie wskazać poradnik dla takich początkujących krótkofalowców to proszę o podanie go tu do informacji. Nadmienię, iż stacje starsze również powielają podstawowe błędy. Kto ma im zwracać uwagę?

  Literowanie: Czy poprawnie jest czytanie sufiksu znaku jako wyraz np. fok, fir, pir, rus, tam, tac ?

  Brekowanie: słynne "mogę"... skąd takie rzeczy - na nawet na CB tego nie używałem...

  Tematyka na przeniennikach: koty są wszędzie - brakuje tylko cycków...

Nie tylko w twoim regionie, to jest nagminne na większości przemienników.
Break'owanie zauważyłem jest normalną rzeczą na przemiennikach w okręgu 9, i tam to nikomu nie przeszkadza, oczywiście są tacy co próbują walczyć, poprzez stawianie nośnej na przemienniku, krzyczenie, głośne zwracanie uwagi itp. ale jakoś brak im odwagi aby się przedstawić znakiem, więc nikt ich nie słucha.
Ja zawsze jak chcę się włączyć rozmowę używam znaku, na CB nie było znaków to się break'owało, a licencjonowani krótkofalowcy którzy używają break najwyraźniej wstydzą się swoich znaków, a mogli wybrać inny z puli w UKE.
Jeśli chodzi o literowanie niektórzy też zarzucają mi, że zamiast Cezary literuję Celina - ale to tylko przez to że zdecydowanie wolę YL.
73!


  PRZEJDŹ NA FORUM