Uziemienie dla Longwire
przeciwwaga czy uziemienie?
    SP6ML pisze:

    nie podzielam poglądu, że jakikolwiek promiennik 1/2 lambda LW czy to GP, czy skośny promień ma mniejsze wymagania odnośnie
    rezystancji powrotnej strat ziemi, czy to systemu radiali.


SP6ML. Tak, postulat, by w miarę możliwości "ulepszyć" ziemię pod i wokół anteny jest słuszny. Dotyczy on szczególnie anten pionowych. Anteny poziome nie są już tak wrażliwe na jakość znajdującej się pod nimi ziemi.

Ja miałem na myśli np. przypadek krótkofalowca mieszkającego na wysokich piętrach, który szuka "punktu odbicia" dla swojej zasilanej na końcu, poziomej anteny drutowej. I wykorzystuje balkony, metalowe dachy, grzejniki itp. Wtedy największą skuteczność anteny uzyska się przy promienniku długości lambda/2 (i wielokrotnościach). Taka rezonansowa antena będzie stosunkowo nieczuła na impedancję przeciwwagi. Coś jest tutaj: http://aa5tb.com/efha.html (za całą przeciwwagę służy kawałek druta długości 0,05 lambda)

Inna sprawa to bezpieczeństwo takiego rozwiązania (wysokie napięcia) oraz trudności w zablokowaniu prądu asymetrii spływającego po oplocie koncentryka do radia.

Wracając do "rezystancji powrotnej strat ziemi" dla anteny pionowej. W akapicie "Ground Losses" w ww. linku autor przyznaje rację i Tobie, i mi równocześnie. Takie mam przynajmniej wrażenie.


  PRZEJDŹ NA FORUM