Pasmo 2200 m - czyli pasmo 135 - 137 kHz
pytanie czytso językowe dotyczy wszystkich pasm.
Ja kiedyś zawsze podawałem 3 MHz zamiast 3.5 i 1 MHz zamiast 1.8 wesoły) Niektórzy starsi krótkofalowcy to mało szału nie dostawali pan zielony A też wychodziłem z podobnego założenia, że skoro już zaokrąglamy to wszytkie pasma bo przecież nie mówimy: Pasmo 10.1 MHz czy pasmo 18.068 MHz wesoły)

W krótkofalarstwie jest wiele nielogiczncyh rzeczy, wiele to tradycja, po prostu kiedyś podawano wyłącznie fale w metrach i w metrach były skalowane odbiorniki i nadajniki, np. fala morska 600 m , i co ciekawe tam był kod UP, po wywołaniu na 600m przechodziło się na WYZSZE fale i ten kod do końca radiokomunikacji morskiej przeżył wesoły) mimo ze "kierunki" się zmieniły, po prostu UP = QSY i tyle...

Na fali 900 m była telegrafia lotnicza w USA a chyba na fali 1800 m telegrafowały Zeppeliny wesoły) 900 m to 333,333.. KhZ wiec tak po prostu znacznie trudniej było podawać... Tak wiec ten sposób podawania można przypisać tradycji....



    SP3SUZ pisze:


    a jedynie od 1,5 MHz co i tak jest sporym nagięciem przepisów przez producenta bo zahacza o pasmo radiofoniczne a tam nadawać nie wolno. Zarówno słżbom jak i nam.



Tu bym się nie zgodził, nie do końca tak jest, na paśmie radiofonicznym średniofalowym są kanały i morskie i lotnicze (radionawigacja). Te morskie to głównie kanały radiotelexowe, u nas mało popularne ale pamietam że w Anglii coś tam słyszałem znad Atlantyku. Poza tym wojsko też tam chyba moze pracować w wypadku wojny, przecież te wszystkie R-118 pracowały od 1 MHz... Kiedyś te pasma były wykorzystywane przez radiostacje sztabowe, np była taka radiostacja R-110 chyba na 2 czy 3 starach wesoły) a TX z lampą GU-3 wesoły)

To nie tak że producent coś nagina, produkować zawsze mozna, to tylko od użytkownika zależy czy przestrzega przepiswów (a są przecież piraci na radiofonii, nadaja swoje krótkie audycje i nawet QSL-ki wysyłąją wesoły) głównie przoduja w tym holendrzy...)






  PRZEJDŹ NA FORUM