TX-pasmo ponizej 160m
Jeszcze mały suplement odnośnie do nadawania z tego TRX na 136kHz. Zdecydowanie nie polecam modyfikacji transceivera. Niby da się zrobić, ale:
1) łatwo można uwalić PA (SP8LBK ma rację), a z drugiej strony trudno uzyskać naprawdę czysty sygnał (harmoniczne i szumy syntezy). Dlatego nie używać oryginalnego PA. Trzeba je odłączyć.
2) wyjściem jest budowa osobnego filtru na to pasmo i osobnego wzmacniacza z osobnym dopasowaniem. W ten sposób koledzy z GB dorobili pasmo 500kHz do FT-747. Wyprowadzili sygnał, który potem był wzmacniany w porządnym stopniu mocy. Oczywiście odpalili niejednego MOSFETa podczas prób. Strzelają z dymem i hukiem. Później działał tam oryginalny morski nadajnik telegraficzny z kwarcem. Kilka razy słyszałem ich w SP5 przy okazji uruchomienia stacji okolicznościowej. To było na 500kHz, a 136kHz ma jeszcze niższą sprawność anteny!
3) na paśmie 136kHz obowiązuje limit 1W EIRP, a zatem z mocą trzeba uważać, by nie przekroczyć ograniczenia licencyjnego, a sygnał musi być czysty jak kryształ, by nie robić zakłóceń. Wierz mi, to nie jest takie proste.

moja mała rada na podstawie tego, co doświadczeni koledzy piszą i omawiają na pasmach - ponieważ i tak tam dozwolona jest głównie telegrafia (QRSS najczęściej) to warto zrobić od zera nadajnik telegraficzny tylko na to pasmo. Propozycja - generator kwarcowy na którejś wielokrotności 136kHz (x4, a nawet x10), podzielić to na TTLach i zrobić układ formowania sygnału telegraficznego, PORZĄDNIE (!) odfiltrować, wzmocnić do wymaganego poziomu i dopasować do anteny. Słuchać na RX wyposażonym w dodatkowy odbiorczy filtr pasmowy na to pasmo i oprogramowanie do odbioru QRSS. Niestety to nie jest pasmo dla początkujących. Wybacz, ale ja na Twoim miejscu najpierw zająłbym się rozpoznaniem tego, co oferuje Ci pasmo KF i TopBand (czyli 1,8MHz).

edit - ten dokument powinien Ci przybliżyć zagadnienia związane z pasmem 136kHz i stosowaną tam techniką, szkoda, że go wcześniej nie znalazłem. Tak pokrótce - aby nadać na 136kHz moc 1W EIRP z dipola półfalowego na pasmo 80m musisz doprowadzić do niego prawie 1kW mocy i dopasować impedancję. Skutkiem jest napięcie sięgające 18kV, a to powoduje mnóstwo problemów technicznych z izolacją i m.in. wyładowanie koronowe. Z kolei gdyby Ci się udało rozwiesić kilometr drutu, to musisz zadbać o odpowiednie dopasowanie i odfiltrowanie. To nie jest 14MHz, gdzie podwiesisz kilkadziesiąt metrów drutu, dopasujesz skrzynką i masz co wieczór fajne łączności.


  PRZEJDŹ NA FORUM