Schemat bezdotykowego klucza elektronicznego
Ok, odgrzewam wątek, bo nadszedł w końcu czas na wykonanie klucza dotykowego.. Temat był zamrożony, bo nasłuchałem się opinii, że urządzenia takie są bardzo zawodne w zależności od warunków, tempa, hulającego w.cz. itd.. co ma prawo się zdarzyć, jeśli klucz nie jest dobrze zrobiony lub "wyregulowany" (ewentualnie pracuje w bardzo zmiennych warunkach atmosferycznych). Ja potrzebuję go tylko do pracy w domu w dość stabilnych warunkach.
Okazało się jednak, że są znakomici telegrafiści, którzy takie manipulatory z powodzeniem stosują z prędkościami do 60 wpm. Zamówiłem więc potrzebne układy i czekam.. ale przy okazji natrafiłem na najprostsze schematy takich kluczy jakie można sobie wyobrazić. A że lubię takie piaskownice, więc taki klucz zrobiłem ...w 5 min, tak dla jaj i dzielę się tym, choć mówię, traktuję to jako zabawę i ciekawostkę. Okazało się, że pracuje on praktycznie w każdym tempie i to przy hulającym w.cz. (do testów wykorzystałem nadajnik bez obudowy, VFO też bez obudowy - NWT7, końcówka lampowa 15W, a sam manipulator też bez obudowy jak widać na zdjęciuoczko)... Tylko raz zauważyłem, że trochę wariował, jak miałem bardzo suche ręce, ale wystarczy przed nadawaniem wetrzeć krem do rąk i nie ma problemu. Oczywiście nie z każdym TRXem dana wersja klucza będzie pracować, trzeba sobie wybrać odpowiedni schemat. oczko
Ja pracuję na kluczu DL4YHF i do niego działa mi wersja druga od góry w podanym niżej linku.
Klucz jest zmontowany w bardzo prosty sposób, bo potraktowałem go jako zabawkę, co widać na zdjęciu.

LINK do SCHEMATÓW
LINK do ZDJĘCIA

Jako dźwignia służy kawałek dwustronnego laminatu, a ta płytka laminatu na podstawie, w miejscu gdzie spoczywa ręka jest podłączana kabelkiem do plus zasilania, żeby był kontakt ciała z +Vcc (TRXa, bądź klucza zewnętrznego).


  PRZEJDŹ NA FORUM