Kondensator mikowy - czym zastąpić
Buduję LPF
    SQ5KVS pisze:

    Ja rozumiem czym jest dobroć kondesatora i cewki, i nie pytałem po to aby Ci próbowac wykazać że nie masz racji wesoły Pytałem "ogólnie" bo też tak właśnie "ogólnie" zapamiętałem o tych kondesatorach mikowych - pewnie to chodziło o czekoladki. Nie stosuje mikowych - stosuję na razie ceramiczne (takie jak z te z TME), na razie się za bardzo w moim LPF'ie nie grzeją - nauczka żeby patrzeć na dobroć, choć ten parametr dla naszych częstotliwości ciężko w notach znaleźć (patrzyłem teraz na noty muraty).


Stąd właśnie trzeba zaglądać do dokumentów producentów, gdzie podają takie rzeczy. W szczególności zakres zastosowań w odniesieniu do częstotliwości pracy.

Generalnie w katalogach są podawane albo DF (dissipation factor) albo "tangens kąta strat" (d, D, Q) ​​i są to w dużej mierze równoważne określenia opisujące straty dielektryczne kondensatorów. DF odnosi się konkretnie do strat występujących w niskich częstotliwościach, zwykle 120 Hz do 1 kHz i to najczęściej jest podawane w katalogach wszelkich kondensatorów. Przy wysokich częstotliwościach, straty dielektryczne są opisywane pod względem tangensem kąta strat. Im wyższy jest tangens strat, większa rezystancja szeregowa (ESR) i straty mocy. Zatem, im mniejsza jest dobroć kondensatora, tym większa jest strata (grzanie się kondensatora) i jego gorsze charakterystyki szumowe. Genralnie DF i tangens strat w literaturze i katalogach widzę, że są zamiennie stosowane.

Niestety mika jako surowiec do produkcji kondensatorów też nie jest idealny, ma szereg wad, w tym główna: zależność przenikalności od wilgotności otoczenia - co ma bezpośrednie przełożenie na stabilność pojemności w czasie. Jednak to w głównej mierze zależy od jakości zastosowanej obudowy i przy porządnym wykonaniu kondensatora nie ma to znaczenia w praktyce.

Dodatkowo kilka ciekawostek dla "czipsów" porcelanowych i z innych ceramik tu:
http://www.cde.com/technical-papers/RF_Capacitor_Performance_Data.pdf
Inne sprawy tu:
http://www.novacap.com/PdfFiles/tech_brochure.pdf

Zdanie o stratach w różnych dielektrykach (także w funkcji częstotliwości) a co za tym idzie w różnych kondensatorach można sobie wyrobić po przejrzeniu tabelki:
http://www.rfcafe.com/references/electrical/dielectric-constants-strengths.htm

oraz na koniec ten link od str. 37.
http://services.eng.uts.edu.au/pmcl/ae/Downloads/Lecture05.pdf


  PRZEJDŹ NA FORUM