M0PLK Multiband Delta ocena
    sp5mnj pisze:

    Wydaje mi się, że takie lawirowanie z tymi dBi, dBd, dB to nic nie wnosi.
    Sprawdzenie ateny w ciągu jednego dnia (i tu moja opinia), to żadne sprawdzenie a takie wyniki biorąc globalnie są do niczego.
    W innym temacie forum, 'delta' jakoby zamknięcie dipola Janka SQ9JXB, też jako model kol. SP5XMI.
    Testy trwają już 7 dni.
    Zmiany propagacji znaczące w zależności od pasma, pory dnia i nocy.
    Nie ma wyrobionych, "pewnych', opinii na temat sprawdzenia pochylonej delty na 40m, mając na uwadze jej wielopasmowość.
    QSO w logu to jakieś 250-300, w miarę realne raporty... a opinia?
    Cóż, nie jest łatwo...(przyjdzie później bronić Swoich zdań)...nie szafuję słowami, mając na uwadze zainteresowanie innych i chęć odwzorowania.

    Wybaczcie, że nie w temacie.
    ...ale może w temacie 'dobrej oceny pracy anteny'.

    Andrzej



Jak najbardziej w temacie :-) i 100% racji :-)
co do dBi , dBd i dB kolegom myli sie zaczenie tych wartosci , ale to drobiazg...
ja tylko kolejny raz powtorze, slepa wiara, ze kalkulator Mmana pokaze i tak jest w rzeczywistosci prowadzi w linni prostej do jalowych dyskusji a nie do skutecznie pracujacej anteny...
roznica 1dB czy 2 dB to apteka i jak wspomnialem jalowe dyskusje , a z antenami i instalacjami atenowymi jest tak ze zalezosci, elementow majacych wplyw na antene , linie zasilajace, katy promieniowania i....:-) niektorym trudno to ogarac.
Pytanie brzmi tylko po co tych dyskusji az tyle, istotne sa praktyczne spostrzezenia , rzetelna ocena a nie wybujale opinie w stylu mam kontynenty, czy pale zarowki :-).
W tym miejscu przepraszam Jarek ( SQ9OUB) , ale jesli z dipola skroconego chcesz zrobic antene bardziej skuteczna niz pelnowymiarowy to... :-) chyba nie w te strone jedziemy.
Pokzalem kiedys co Mmana potrafi zrobic , odpowiednio skonfigurowane druty obliczalo jako antene z zyskiem energetycznym
46 dBi!!!!! :-) a to sorry ale praktycznie jest nie do wykonalne. Proponuje tez zwrocic uwage na fakt ze dana konstrukcja pieknie wyjdzie nam na np. 14.190 MHz ale 30 kHz ( nizej/wyzej) to juz bedzie totalna porazka :-).
Jesli ktos budowal antey nawet drutowe, to wie ze w niektorych przypadkach zmiana wilgotnosci powietrza, gleby pod antena, szronu na drutach rozwala wszystko. Na marginesie dodam ze moza wykonac np QQ wedlug Jerzego SP3GEM, ale jesli zastosujemy niewlasciwy material izolacyjny miedzy segmentami zastosowanych tam rurek alu, to na silnym deszczu przy przylozeniu 1 kW bedzie wielki huk i zbieranie rurek w promieniu kilkudziesieciu metrow :-).
Miast pisac dyrdymaly i spierac sie o 1 dB proponje przejsc do konkretow i pisac o drobiazgach ktore praktycznie przydadza sie kazdemu. Ja kazda antene , zlewam woda i wtedy sprawdzam jak sie zachowa :-) przy skromnych 300W ... mozna sie zdziwic

pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z



  PRZEJDŹ NA FORUM