Pierwszy w SP opis anteny typu "delta"
Jak to, panie dziejku, było....
    sq9oub pisze:

Witaj. Magiczny program nie uwzględnia kościołów, big-benów, dachówek ceramicznych czy betonowych, pokrycia papą czy blachą. Te ryzyko musisz wziąć już na siebie, swą intuicję. No... rozstrajają się antenki nad dachami.

Nooo...zakręcony ...nie do końca

Można też, takie przeszkody jak maszty, drzewa czy inne elementy wpływające na promieniowanie anteny,
umieścić na naszym rysunku, jako neutralne elementy ale na poziomie Ziemi.
Wszystkie takie dopełnione przeszkody terenowe będą miały wpływ na wyniki obliczeń.

Jednak w takim wypadku trzeba brać pod uwagę, że wpływy te mogą być bardziej znaczące niż te przez nas wprowadzone.
Jest to dobrze opisane w książce "Komputerowe modelowanie anten" Igora Gonczarenki.
Kilka przykładów tam umieszczonych buduje wyobrażenie o wpływie przeszkód terenowych i oddziaływaniu Ziemi na naszą antenę, a więc i wyniki obliczeń. Jednak i ja przyznać muszę, że nie do końca udało mi się uwzględnić wpływ wszystkich przeszkód terenowych, tych bliskich i tych dalszych. Zauważa się jednak zdecydowaną różnicę wyników dla Idealnej i Realnej Ziemi.

Andrzej