Antena z kompensacją (wynalazek prof Manczarskiego)
Od pewnego czasu szukam praktycznego opisu wynalazku dr Manczarskiego, polegającego na kompensacji fali przyziemnej w antenie nadawczej. Pytałem się na Elektrodzie, ale tam ludzie od starszych anten najwyraźniej nie zaglądają. Antena wymyślona przez Manczarskiego była stosowana przy pracy konspiracyjnych radiostacji w okresie II Wojny Światowej. Kompensacja fali przyziemnej bardzo utrudniała namierzenie podziemnej radiostacji za pomocą ówczesnych niemieckich urządzeń goniometrycznych.
Znalazłem jedynie informację o tym, że pomysł wywodzi się z kompensacji zakłóceń technicznych (dwa patenty nr 11351 zgł. 20 III 1929 i nr 17607 zgł. 26 VIII 1931). Antena zakłada stosowanie przeciwwagi oraz układu strojenia.
Jeśli się nie mylę, podobny obwód stosowano w radiostacji A1 firmy AVA, tak wynika ze schematu, ale niewiele mi wiadomo o tym jak z podobnego układu korzystano w praktyce. Trudno mi także stwierdzić jak to mogło działać w praktyce.
Oto stopień mocy i dopasowanie anteny w radiostacji A1 firmy AVA. Lampa to niezłomna 6L6, koń roboczy wielu tajnych radiostacji w okresie II Wojny:

Antena ta wymagała strojenia, ale ze względu na pracę stacji gonio nie można było dokonać tego przy pracy normalnego nadajnika. Stosowano zatem jakiś, bliżej nieznany mi aparat fryzjerski nazwany elektryzatorem. Czy tu chodziło o generator wysokiego napięcia, jakiś induktor itp. który dawał szerokopasmowy szum, co traktowano jako zakłócenia, a nie pracę nadajnika? Jak odbywało się strojenie takiej anteny?
Trochę informacji dał mi SP6T, wygłosił odczyt "Konspiracyjna antena Manczarskiego", wiem, że zajmuje się tym też SP6RGV. Antena prawdopodobnie ma słabe osiągnięcia, ale jest to ciekawa konstrukcja i pomyślałem, by ją przetestować.


  PRZEJDŹ NA FORUM