SN7X IARU CHAMPIONSHIP 2013
[VIDEO]
Ja co prawda kiedy byłem aktywny na pasmach to byłem bardzo słabym fonistą (90% QSO CW) ale w 60 zawodach jednak brałem udział i kilka wygrałem wesoły) I faktem jest że wiele stacji zgłoskuje w ten sposób. Ja zawsze zgłoskowałem po ICAO bo nie mam nic przeciwko whiskey, juliett czy tango wesoły) i zgodzę się że to są specjalnie zaprojektowane zgłoski, na pewno lepsze od żywcem wziętych amerykańskich z lat 20-tych gdy ICAO jeszcze nie było...

Niemniej ta sytuacja bardzo mi przypomina sytuacje którą nieraz widziałem na CW czyli ciągłe czepianie się tzw. Wielkich Niedzielnych Krótkofalowców, którzy włączali swoje wspaniałe wypasione TRXy raz na tydzień, i byli strasznie poruszeni zę jakiś styl nadawnia na CW jest "nieładny", że należy nadawać "od szablonu", "kaligrafować" bardzo wyraźnie albo że ktoś nadaje 50 czy 60 WPM bo to przecież jest "nie do odebrania" pan zielony Byli tacy co i zakłócali z tego powodu.

To kompletna BZDURA. Na CW nie ma niczego takiego jak "wzór pod Sevres nadawania", jedyny nieomylny, wręcz przeciwnie, każdy ma własny styl nadawania, fakt że jedni piszą kulfonami a inni mają artystyczny styl pisma... Ale zwracanie komuś uwagi jakim stylem ma pisać uważam za mocno nietaktowny! W dodatku ŻADEN, powtarzam żaden szanujący sie telegrafista który przeżuł na kluczu tysiące godzin szmat tak nie nadaje wesoły)) Z bardzo prozaicznego powodu wesoły) Po prostu po kilku godzinach UMARŁ BY Z NUDÓW wesoły)) Każdy szanujący się telegrafista stara się urozmaicić swoje nadawanie, wprowadzić jakiś nowe ciekawe elementy, skomplikować, a inny dobry telegrafista zawsze sie rozezna w tych subtelnościach. Tylko nie nie Niedzielny Krótkofalowiec dla którego jak dla złej baletnicy nawet rąbek spódnicy bedzie przeszkadzał wesoły) Niestety takich na pasmach widziałem wielu, i oni oprócz zniechecania innych i pokazywania swoich kompleksów , nic innego nie wzieśli do krótkofalarstwa.

  PRZEJDŹ NA FORUM