07 zgłoś się....
czyli jak to jest możliwe nadawać bez anten?
    sp3suz pisze:

    @ SP5XMI A pamietasz polski odbiornik OMNK112 ? Bo ja jeszcze taki mam! Świetnie odbiera. jest tylko jedno "ale"... Jak sie go dłgo nie używa to przekładnia trybowa sie lubi "zastać". Potem trzeba kręcic od początku do końca ze dwa razy i znowu jest OK.

Na to też chłopaki znaleźli radę - należy użyć odrobiny (naprawdę odrobiny) smaru grafitowego stosowanego przy niektórych łożyskach. Radio brał od chłopaków z maszyny odrobinę takiego smaru i po kilku przekręceniach przekładnia działała świetnie. Przekładnia przestawała drżeć, nic się nie zacinało i Rx działał płynnie.

    sp3suz pisze:

    OK-102 kilka sztuk, OMNK 112A też kilka nadajników ( Wieloryby właśnie)no i nawet dwa stare radary! Ale mieli co rozbierać. Końcówka mocy od Wieloryba służyła we wszystkich zawodach.

Wierzę, ten nadajnik naprawdę miał kopa, teraz chłopaki robią półkilowatowe wzmacniacze KF na tranzystorach, ale wtedy Wieloryb to było coś! Był zrobiony z dużym zapasem, to nie miało prawa się psuć przy normalnej eksploatacji, to samo Mewa-2 (bardzo ładny sygnał na SSB, dobrze działający kompresor dynamiki).

    sp3suz pisze:

    Poza tym jestem chyba jedynym posiadaczem OK106/4 ktoremu udało się zrobić obie wstęgi na kwarcach i filtrze. Znasz tę konstrukcje. Wiesz jak Oni to zrobili -hi. .. A inzynierowi Stefańskiemu konstruktorowi OMNK 112 chętnie postawił bym flaszkę za to opracowanie. Mam radio Drake TR4CW, a ten OMNK jest w porywach dużo lepszy! cool

Wierzę. Nadal nie znalazłem odbiornika, który dałby radę lampowym odbiornikom morskim pod względem odporności na silne sygnały. W USA miałem okazję posłuchać obok siebie Rx Marconi Atalanta oraz FT2000. Między nimi są trzy epoki konstrukcji odbiorników, ale gdy w klubie odezwał się kilowatowy nadajnik na 7MHz do drugiej anteny (chłopaki akurat coś "wyciągali", hi), to FT2000 sobie nie radził, a Atalanta - bez problemu. Nie dziwi mnie to, bo na statku musiał być pełny BK przy telegrafii a nieco później stosowano łączności SSB w pełnym dupleksie, więc obwody wejściowe odbiorników komunikacyjnych stosowanych na morzu miały świetny preselektor.
Szczerze to bardzo chętnie bym posłuchał OMNK112 oraz OK102 - OK106/4 dołączonego do jakiejś porządnej anteny.
Wiem jeszcze jedno z autopsji - skalibrowany odbiornik lampowego Redifona R-408 na niskich pasmach bije na głowę nie tylko FT747, ale także FT857, a brytyjska konstrukcja ma już prawie pół wieku!

@Admini - Może przeniesiemy te kilka postów z całą fajną dyskusją do wątku o radiostacjach morskich? Mam na myśli ten wątek.


  PRZEJDŹ NA FORUM