Antena KF ale mozliwie krótka
    SO8ADM pisze:

    Witam
    Potrzebuje rady... Poszukuje jakiegoś projektu anteny "drutowej" która pozwoli mi popracować na KF ale możliwe krótkiej. ... nie poszaleje bo max. 7 m . ...


Kolego - wcale nie jest tak źle, wykonałem kiedyś małogabarytową antenę drutową do pracy na działce w paśmie KF (została ona skopiowana z już wiszącej na działce anteny innego kolegi). Pracuje na wszystkich pasmach od 80m w górę (ze skrzynką i uziemieniem). Jest to pełnowymiarowy dipol (elektrycznie) mający oba ramiona (lub tylko jedno) poskładane w 3 odcinki obok siebie (10-15cm) o łącznej długości 7m. Impedancja odbiega od 50om i trzeba ją dopasować balunem lub skrzynką. Po wykonaniu anteny wykonujemy pomiar impedancji (po zestrojeniu) i można dodać odpowiedni balun.

Potrzebne będą następujące elementy do tego projektu:

- około 7m miejsca po długości i 50cm szerokości do powieszenia dwueski,
- rurka pcv około 1.5cm średnicy sztywna 2szt po ~52cm długości,
- linka antenowa 1.2 - 1.5 mm średnicy (dowolny metal, np. stalowa miękka, w izolacji lub bez) 6 x 7m
(6 x 7m w wersji anteny pełnej lub 3 x 7m dla anteny z jednym ramieniem i uziomem).

Znam 2 wersje tej anteny, pełna ma 6 odcinków drutu po 7m co 10cm oraz
połówkowa ma tylko 3 elementy po 7m co 10-15cm.

Mocowania końcowe wykonane są z rurek. Na tej rurce przy oknie w środku rurki mocujemy gniazdo antenowe. Aby wzmocnić rurkę na środku gniazdo mocujemy do kawałka płaskownika lub kątownika pcv, który opaskami zaciskowymi przypinamy mocno do środka rurki. Następnie na ramionach rurki mocujemy po 3 opaski zaciskowe, lekko je zaciskamy podkładając zapałkę która potem zostanie zastąpiona linką anteny, równomiernie rozsunięte co około 10-15cm. Druga rurka końcowa nie ma na środku gniazda antenowego, poza tym jest identyczna, będzie zamocowana w odl. 7m od okna. Obie rurki na końcach (i w środku w wersji pełnej) muszą mieć dodatkowo zamocowane linki z kewlaru lub grube żyłki odciągów (o dł. np. 1m).
W przypadku linki bez izolacji warto dać wsporniki. Na odcinku ~7m 3-4 wsporniki separatory z b. lekkich rurek lub pasków pcv. Mają zapobiegać zwieraniu odcinków ramion.
Pomiędzy rurkami końcowymi przeciągamy ramiona anteny przez opaski. Ramiona o dł. 21m tworzą literę S lub Z (jak kto wolioczko. Wieszanie jest dość trudne ale efekt jest zaskakująco dobry. Opaski zaciskamy dopiero na koniec - po strojeniu, które polega na skracaniu ramion do rezonansu w paśmie 80m.

Podobne warianty anten typu folded dipole H pole były testowane przez wielu radioamatorów (http://www.qsl.net/hb9mtn/azores1.jpg).
Zasilanie może być w środku lub na końcu, liczba zawinięć ramienia nie powinna być parzysta. Zachęcam do eksperymentów! Oczywiście anteny mające poskładane ramiona są kompromisowe i mają mniejszy zysk. Na takiej antenie praca z mocą 20-30W jest dość utudniona, większa moc daje szansę udanych QSO, antena w mieście nie szumi tak jak dipol. Istotne jest dobre uziemienie. Zadbaj o blokowanie RF zwrotnego na linii zasilania.
http://www.qsl.net/hb9mtn/hb9mtn_h-pole.html
http://www.angelfire.com/tx4/netxqrpclub/cpole.html


  PRZEJDŹ NA FORUM