Tymczasowy maszt w parku miejskim
np. na czas zawodów
Faktem jest, że dotychczas w naszych przepisach nie ma określonych przypadków łamania swojego znaku a wszystko opierało się na dotychczsowych zwyczajach przyjetych przez krótkofalowców i jako zalecenia IARU a u nas UKE.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i aby przerwać dwuznaczność w interpretacji, PZK w swoim projekcie w sprawie rozporządzenia w sprawie pozwoleń radiowych w SRA zaproponowaliśmy takie rozwiązanie:

Zaleca się aby stacje amatorskie pracujące spoza miejsca stałego zainstalowania określonego w posiadanym pozwoleniu łamały swój znak:
/d – podczas udziału w akcjach kryzysowych (ratowniczych),
/m - zainstalowane w pojazdach kołowych oraz na jednostkach pływających po wodach
śródlądowych w obrębie wód terytorialnych RP,
/p - przenośne, zasilane z przenośnego źródła zasilania (akumulator, agregat prądotwórczy).
/am - stacje zainstalowane na statkach powietrznych,
/mm - stacje zainstalowane na jednostkach pływających poza obrębem wód terytorialnych RP
/nr okręgu – stacje z lokalizacji dla której możliwe jest określenie adresu pocztowego, innej niż stałe miejsce zainstalowania stacji wykazane w pozwoleniu radiowym, niezależnie od źródła
zasilania.

Tak więc /nr okręgu powinniśmy stosować w przypadku pracy np z hotelu, stałego kampingu, z działki rekraacyjnej itp, jeśli tylko jest możliwość określenia adresu pocztowego. Jest to proste do określenia, wystarczy pomyśleć lub dowiedzieć się jak ktoś ma zaadresować list aby listonosz go tam nam w to miejsce dostarczył. To nie jest nowość a przykład wzięty z przepisów obowiązujących w Wlk. Brytani.
Nie jest tu ważne, że z tego miejsca pracujemy tylko kilka godzin i jaki rodzaj zasilania stosujemy.

Czy urzędnicy MAC przyjmą taką wersję i umieszczą ją w rozporządzeniu, to już jest inne pytanie.


  PRZEJDŹ NA FORUM