Fundament pod maszt kratownicowy wolnostojący

Wpis nie na temat interesujący "Dobrego Duszka", przepraszam bardzo, choć może dać pogląd o kłopotach inżynierskichwesoły.

Panie inż. SQ8MXS najpierw moje przeprosiny. Ma Pan rację, niesłusznie przypisywałem Panu błędy w nazewnictwie. PRZEPRASZAM Bardzo !!!

Pozwalam sobie skomentować / wyjaśnić Pańskie uwagi do wypowiedzi SP6LBK bo chyba, jednak coś Pan nie doczytał i nadal czegoś Pan nie zrozumiał.

"[SP8LBK]
U mnie na działce jest praktycznie piasek i jak kopałem dołki pod słupki ogrodzeniowe miejscami miałem wodę na głębokości 50-70cm, czyli 1-metrowy fundament byłby osadzony w ruchomym błocie. Wstępne wyliczenia wskazywały, że głębokość fundamentu musi być nie mniejsza niż 2,5m."

Grunt pisaki pylaste[ew. ilaste] poziom wody gruntowej 50cm od 0,00.
Grunt całkiem dobry przy obliczeniach należy uwzględnić wypór wody oraz poślizg od składowej poziomej.

"[SP8LBK]
U mnie, gdzie mieszkam znajomy projektant dla 18m masztu teleskopowego z trzema poziomami odciągów (trójkątna kratownica) taka jak u Marka SP7DQRa lecz z oddzielną łamaną postawą i 1,5m "przedłużeniem" na zabudowę rotora i łożysko oporowe wyliczył, że "wystarczy" 1,3mx1,3m na głębokość 1,8m. Do tego odpowiednie projekt układu zbrojenia i beton markowy B20."

To już jest inne miejsce niż te gdzie kopane były dołki w piasku pod ogrodzenie.
Nie wiemy jaki grunt. Sam fundament zdaje się wskazywać na całkiem dobre grunty , nie nawodniony ale to tylko przypuszczenie jeśli chodzi o grunt.

Mając 'Wytyczne do fundamentowania" jakie zostały pokazane w projekcie masztu oraz po wizji lokalnej [wykop kontrolny] lub dzięki istniejącym badaniom grunty [np. pod jakiś sąsiedni obiekt] można bez problemów zaprojektować fundament pod maszt. Robota na dwie godziny - szkic, jeden dzień - projekt ze zbrojeniem, zestawieniem stali, drukiem.

"Na bagnach stosuje się inny rodzaj fundamentów".
Drogi Panie na bagnach w ogóle nie wolno posadawiać czegokolwiek. Albo wywala się bagno i zastępuje czymś nośnym albo 'przebija się' przez bagna za pomocą np. pali i posadawia się na gruntach nośnych które są poniżej bagna. Można próbować policzyć płytę na podłożu Winklera [sprężystym] ale dla obiektu typu Maszt z odciągami jest to raczej bezsens.

"korci mnie jeszcze zapytać o warunki zabudowy na tym terenie skoro jest on prawie bagienny ale zostawię to bez komentarza bo po co się bić z koniem"
Szanowny Panie Warunki Zabudowy lub Miejscowy Plan Zagospodarowani Przestrzennego nie mają żadnego wpływu na wielkość, nośność lub sposób projektowania fundamentu. Nie znane mi są współczynniki obliczeniowe "na warunki zabudowy czy MPZP" ale oczywiście mogłem coś przeoczyć na wykładach lub w trakcie dotychczasowej pracy [Politechnika ukończona 30lat temu, uprawnienia projektowe otrzymane 25lat temu] za co z góry serdecznie przepraszam.
Warunki zabudowy lub MPZP mają jednak zasadniczy wpływ na MOŻLIWOŚĆ usytuowania obiektu o co zapewne Panu chodziło.

I na koniec jeszcze jedna Uwaga semantyczna co do Pańskich wypowiedzi.
Z koniem się bić nie da bo koń nie potrafi się bić. Można konia ew. zbić ale to bardzo niehumanitarne i w sumie raczej głupie.
Z koniem [mułem, osłem, etc.] drogi Panie, można ew. próbować się kopać ale i to z góry przegrana sprawa, bo koń jest znacznie lepiej przystosowania biologicznie i umysłowo do kopania. Koń wierzga i kopie ze strachu, co bardzo łatwo, przy odrobinie doświadczenia, przewidzieć i temu zaradzić.
Pozdrawiam
Uprzejmie



  PRZEJDŹ NA FORUM