Fundament pod maszt kratownicowy wolnostojący
[quote=SQ8MXS]Panowie SQ8MXS. SP8LBK ...!
Nie róbcie Człowiekowi "wody z mózgu". Wasze 'poradnictwo' jest wpuszczaniem w głęboki kanał.
Można przypuszczać, że maszt jest samoróbą, Inwestor nie ma zielonego pojęcia o 'procesie budowlanym" nie wspominając o projektowaniu.
Dodatkowo Wsze rady są błędne merytoryczne co dla nieznającego się może być przeszkodą a nie pomocą [np. "Gatunek Betonu" sic!, "Ziemia ilasta" {sic!, strefy przemarzania 1,2m i jak się to ma do głębokości posadowienia 1,8m sic?!?, Jaki ma wpływ zmiana Klasy Betonu an gatunku] z C15/20 obowiązujące nazewnictwo na C20/25 na NOŚNOŚĆ fundamentu, że można zmniejszyć jego objętość dwukrotnie? - no cud mniemamy.


Reasumując

Zanim rzeczywiście kolega wonsure coś napisze to prośba gorąca o dokładne czytanie. Czy ja gdziekolwiek dałem jakąkolwiek wytyczną ? Jedyna moja rada jaka wypłynęła z pisania tutaj to kontakt z ludźmi którzy projektują maszty bądź takowe mają. To co kolega powyżej cytuję to sorry ale nie moje słowa. Więc proszę nie pisać że wpuszczam kogokolwiek w kanał.

Bo moim zdaniem wpuszczaniem w kanał jest twierdzenie weź PN x 2 albo 3 - to jest wpuszczanie w kanał, bo w tej normie ten co ją tworzył takowe x2 albo x3 już założył. Ja tego na zajęciach nie przespałem.[/quote]

Przeczytałam powtórnie i nadal widzę "gatunek Betonu" stare nazewnictwo Klas betonu [B...], nadal widzę, że fundament powinien mieć głębokość posadowienia 1,8m [bo strefa przemarzania wynosi 1-1,2m] i nadal ośmielam się czytać że po zmianie betonu na ciut "lepszy" można zmniejszyć objętość fundamentu.

Kolegę, który zechciał napisać takie słowa, informuję, żę Fundamenty pod tego typu obiekty jak Kominy, wierze, maszty głównie pracują na 'wyrywanie z gruntu" i/lub na "obrót" w gruncie a często również na 'przesunięcie' [składowa pozioma]. Proszę popatrzeć na zamieszczone [przez kogoś wcześniej/później] "wytyczne do fundamentowania' dla konkretnego masztu jakie siły tam występują. Zatem fundament nie będzie liczony na nacisk [składowa pionowa] jak od ścian budynku bo te siły im większe tym lepiej dla nośności.
Co do współczynników proponuję zapoznać się z "eurokodami" tak w zakresie obciążeń jak i w zakresie projektowania kominów, wież itp. obiektów wiotkich.
Przytyków nie odwzajemnię.
Pozdrawiam


  PRZEJDŹ NA FORUM