Wymiana głowicy w HDD
    sp3qfe pisze:

    Witajcie,

    Cóż czasami się tak zdarza, że sprzęt elektroniczny odmawia posłuszeństwa. Tym razem padło na twardy dysk. Mam możliwość wymiany go na nowy, ale.... zależy mi na danych. Pad był niespodziewany, dokładnie tuż przed wykonaniem kopii zapasowej! Diagnoza wykazała, że uszkodziła się jedna z czterech głowic (3). Z wielu dysków w swoim życiu odzyskiwałem dane.... ale tym razem problem zaczyna mnie przerastać. Może macie jakieś pomysły, kto mógłby się tego podjąć.... ale w rozsądnej cenie.

    Z jednej strony już myślałem o zakupie nowego takiego samego dysku (na straty jako dawca). Ale niestety ponieważ jest to dysk czterogłowicowy, to wyjęcie głowic ze strefy parkowania, trochę mnie przeraża. Do przełożenia dwóch talerzy z danymi do nowego dysku - niestety nie mam odpowiedniego sprzętu i bynajmniej nie chodzi tu o torxy oczko.


glowice raczej sie nie psuja, chyba, ze upusciles go podczas pracy, albo w ogole ulegl jakiemus mechanicznemu szokowi.
predzej stawial bym na bufor, co mozna zreszta lstwo I tanio sprawdzic, wymieniajac elektronike na nowa z takiego samego dysku.
jest taka firma w Chinach, ktora sprzedaje po kilka dolarow plytki do dowolnego dysku (w miare nowego typu...)
Naturalnie musisz przelutowac EEPROM, bo kazdy dysk ma unikalne parametry synchronizacji kata sciezek, ale to nie jest nie do zrobienia,
nawet jesli (najczesciej osmiopinowy) uklad ma wyprowadzenia pod spodem.

pracowalem kiedys w firmie, w ktorej to robilem.

wymiana glowic wymaga specjalnego narzedzia ("grzebienia") ktore rozpycha delikatnie glowice I unosi je nad powierzchnie dysku
a nasepnie umozliwia wysuniecie ich poza obszar dysku. Takie narzedzie mozna kupic na ebay, ale zeby go skutecznie uzywac, trzeba stol z mikroskopem, dobre swiatlo I w miare czyste warunki (pomieszczenie bez kurzu, maska na twarz I czepek na glowe...)

W wiekszosci przypadkow kiedy glowica byla fakycznie mechanicznie uszkodzona, zostawiala rowniez, niestety, pobojowisko na powierzchni dysku. ramie z glowicami zdejmuje sie czesciej w zwiazku z zatrzymaniem lozyska dyskow. uszkodzone glowice wychodza juz przy testach produkcyjnych na testerze.

grzebien: www.donordrives.com/professional-hard-drive-head-swap-exchange-tool-kit-for-data-recovery.html

link do chinczykow, co sprzedaja nowe plytki do dowolnych dyskow mam w pracy. moge odkopac po niedzieli (I poniedzialku, bo mamy tu swieto panstwowe...oczko. Plytki przychodza z zalutowanym ALE NIEZAPROGRAMOWANYM EEPROMem, bo trzeba go dopiero zaprogramowac zawartoscia oryginalnego eepromu z uszkodzonego dysku, albo przelutowac eepromy miejscami.

Nawet jesli to tylko problem elektroniczny, nie mechaniczny, naturalnie nie mozesz po prostu tylko przelozyc dobrej plytki w miejsce zlej, bo tak jak mowilem, kazdy dysk ma swoja unikalna footprint, ktora jest zarejestrowana wlasnie w eepromie. Zeby elektronika "zobaczyla" w ogole dysk, musi wiedziec gdzie go szukac. Dlatego musisz koniecznie przelozyc eeprom z oryginalnej plytki, albo zaprogramowac nowy jego zawartoscia. za zawsze przelutowuje, bo najczesciej nie mam program, ktorym ukladowo moge odczytac I zaprogramowac w ukladzie dany typ (jtag).
jarek


p.s. znalazlem tego chinczyka w emailach:

taka plytke kupowalem ostatnio:
www.drivestar.biz/samsung-bf4100346a-p-2094.html

kazda plytka ma swoj P/N, nalezy uwazac na rozne rev.#
najlepiej ich zapytac, podajac dokladne specs swojego, czy maja zamiennik.
najczesciej maja.


  PRZEJDŹ NA FORUM