Promiennik anteny z kabla koncentrycznego
Wykorzystanie współczynnika skrócenia.
Witam,
chciałem zapytać który z tekstów podanych w linkach zrozumiałes właściwie. Francuskiego nie znam wiec same obrazki to dla mnie za mało. natomiast w linku: http://www.antennex.com/hws/ws0201/nonmag.htm... mowa jest o : A SMALL LOOP ANTENNA That is Not a Magnetic Loop Antenna By Dr. Jef Verborgt jest mowa: o mała antena petlowa to nie jest magnetyczna antena pętlowa Dr. Jef Verborgt.
moim skromnym zdaniem dowcip i Twój problem zarazem polega na tym iż probujesz zaimplementowac do pionowej anteny wielopasmowej reguły jakie maja zastosowanie przy konstrukcji PĘTLOWEJ REZONANSOWEJ ANTENY MONOBAND!! W powyższym tekście wielokrotnie autor podkresla i podaje wielkości/ długości pętli zwartej na końcu wlasciwe dla różnych pasm. odcinek kabla o okreslonej długości z uwzglednieniem współczynnika skrócenia ma rezonas tylko w jednym miejscu. oczywiście mozna próbowac oszukac fizyke i dołozyc jak proponujesz obwód równoległy aby przesunąc rezonas całego układu. co prawda nie rozumiem gdzie dokładnie chcesz ta cewke wpiąc - moja wyobraźnia podpowiadami że równolegle do kabla, tylko nie bardo widze czy ta sztuczka przyniesie spodziewany rezultat. to samo z cewka wydłużająca. W kwestii pytania. odcinek przycięty do okreslonej długości z poprawką o współczynnik skrócenia bedzie poprawnie pracował tylko na f.rez i +/- w jej poblizu.
teraz w kwestii tej francuskiej anteny. z rysunków wynika na pewno jedna ważna kwestia. rura musi byc bo jej istota jest średnica która zapewnia zdecydowanie wieksza szerokopasmowośc niz drut fi 3-5 mm. moze zatem warto zastanowić sie nie nad kawałkiem kabla a nad kwestia jak uskac duża srednica tak aby mozna było skrócic promieniik do pożądanej przez ciebie długości czyli 6,6 m. DA SIE TO ZROBIC!! sprawdz jaka jest zaleznośc srednicy i f.rezonansowej i o ile mozna odjechac od f.rezonansowej bez pogorszenia warunków pracy anteny bo oto tak naprawde w tej całej zabawie chodzi. na statku miałem do dyspozycji jedna antene pionowa tzw parasol która musiała stroic sie w pasmie 410-525 khz oraz 1900-4000 khz a potem od 4 mhz do 25 mhz. I stroiła sie. jej tajemnica tkwiła nie w cewkach wydłużających bo ich nie było, tylko w srednicy elektrycznej anteny raz pojemności wydłużającej na szczycie anteny. takim pośrednim przykładem ze mozna jest dipol Nadienienki. czasem mozna jeszcze spotkac go na budynkach komend policji. W Twoim przypadku takie własnie rozwiązanie to jest to czego tak naprawde potrzebujesz.
powodzenia
jacek sp9ikf


  PRZEJDŹ NA FORUM