Interpretacja wyników pomiaru anteny
    SP5MAD pisze:

Jak się nie wie co się robi, to nie pomoże żaden drogi przyrząd, szkoda pieniędzy.
    Przepraszam za brutalną prawdę.

Włodek, SP5MAD.

No cóż zawstydzony

ale spoko, mam alternatywę:

Igor Gonczarenko
DL2KQ — EU1TT
Komputerowe modelowanie anten. Wszystko o MMANA

...Idea komputerowego modelowania anten jest bardzo nęcąca. Narysowawszy na ekranie dowolną konfigurację z rurek i przewodów, można zobaczyć, jak ten «twór» będzie pracował w charakterze anteny i uzyskać wszystkie jej charakterystyki. Co więcej, można badać antenę, zmieniając jej parametry, optymalizować pod konkretne specyficzne jak też i wymuszone warunki pracy. Przecież na realnej antenie zmierzyć wszystkie parametry jest bardzo trudno, lub praktycznie nie możliwe. Dlatego też komputerowe modelowanie pozwala otrzymać wszystkie charakterystyki i wyliczenia dla naszej anteny. Dobry program modelowania jest jak antenowe laboratorium, pozwalające bez szczególnych nakładów policzyć najnieprawdopodobniejsze projekty, otrzymać ich obiektywne, a nie rzadko subiektywne dane (i prawdopodobnie błędne, albo nie współmierne do konkretnych warunków). Program, to potężny kształcący system, któremu można zadać praktycznie każde pytanie, a otrzymując matematycznie dokładną odpowiedź, pozwala obiektywnie porównać różne typy anten i samemu wyciągnąć wnioski. To unikalny interaktywny informator - w zwykłym papierowym poradniku, fizycznie nie można obliczyć całej różnorodność, możliwości wykonania i rozmieszczenia anteny - liczba wariantów, w sumie jest nieskończenie duża. Przypomnij sobie ile razy, zobaczywszy papierowy opis interesującej anteny, męczyły cię pytania:
…u mnie nie ma wskazanej w opisie rurki i nie przewiduje jej. Co i jak trzeba zmienić, w tym, co u mnie jest?
…jak wpłynie sąsiadujący maszt innej anteny?
…w jaki sposób trzeba będzie zmienić formę anteny, dostosowując ją do moich warunków?
…antena nie mieści się w określonym obszarze, jak można zmienić jej parametry w moim przypadku bez szkody dla pracy?
I tak dalej i tak dalej.
Co wtedy pozostaje? Albo zrezygnować z zastosowania takiej anteny, albo robić ją na swój sposób i ryzyko, mając nadzieję, że jakoś wszystko się uda.
...

Andrzej