Yaesu FT 747 rozłącza PTT
niema pełnej mocy na 27 mhz (rozłącza PTT)
    SP5XMI pisze:

    SSB jest bardzo ważną emisją. Jest wielokrotnie sprawniejsza energetycznie od AM. W AM pół mocy nadajnika idzie na falę nośną, z pozostałej połowy połowa idzie na dolną, a druga połowa - na górną wstęgę boczną. W emisji jednowstęgowej nie masz w ogóle fali nośnej (jest odtwarzana w odbiorniku), czyli sto procent mocy idzie w przekaz informacji w pojedynczej wstędze bocznej. A zatem odbiornik może mieć o wiele węższe pasmo, czyli całość jest sprawniejsza energetycznie. Tam, gdzie w AM już niczego nie usłyszysz, w SSB spokojnie możesz prowadzić łączność.
    Emisja SSB oznacza także, że brak dźwięku do mikrofonu oznacza brak wysterowania nadajnika - czyli dopóki niczego nie mówisz, nadajnik prawie w ogóle nic nie nadaje, mimo wciśniętego PTT. Emisja SSB była dostępna także w CB radiach i wprawni CBści pracowali na SSB w Polsce w latach dziewięćdziesiątych. Robili całkiem ciekawe łączności. Pasmo 27MHz za wiele nie różni się od 28MHz pod względem propagacji, dlatego w dobrych warunkach nawiązane łączności na paśmie CB z krajami takimi jak Kanada, RPA czy Brazylia jest jak najbardziej możliwe.
    Mało kto zdaje sobie sprawę, że niektórzy CBści, którzy "odbyli stosunek" do służby wojskowej, korzystali ze swoich umiejętności w telegrafii także na 11m. Do dziś są prowadzone łączności telegrafią właśnie na 27MHz. Z terenowego QTH w okolicach Garwolina odbieram te łączności na granicy zasięgu. Nadają bardzo ładnie, rozmawiają otwartym tekstem w tempie około 25 grup na minutę, korzystając przy tym z imion tak, jak krótkofalowcy ze znaków. Nadają ze starszych transceiverów, takich jak Super Cheetach i podobne. Chciałbym tak umieć telegrafię, jak oni. Może się kiedyś wyćwiczę. Jednego z nich słyszałem w Las Vegas na ICF7600 - polskie stacje CB nadają w rastrze z "0", a CW się świetnie niesie i stacje z "5" mniej zakłócają. SSB w pewnym sensie upodabnia się do sygnału telegraficznego. Nie ma nawet porównania do emisji AM pod względem sprawności.
    Zachowanie tego FT747 jest jak najbardziej poprawne. Zauważ, że Alan 87 po przełączeniu w USB lub LSB zachowuje się tak samo.
    Są to jednak transceivery kierowane do innego odbiorcy, dlatego nie należy z FT747 nadawać na paśmie CB. Po to są przepisy, by ich przestrzegać.


Wielkie dzięki za tak obszerną i dość zrozumiałą wypowiedz dziś nasłuchiwałem stacje w paśmie 27 mhz miałem nawet możliwość z kilkoma stacjami nawiązać łączność i powiem wam koledzy ze żaden nie miał zwykłego cb radia tylko przewaga icom-ów i szereg przeróżnych nadajników z czego nawiązał się temat i większość cb-stów używa właśnie tych radioodbiorników ponieważ nie kosztują już tyle co w latach dziewiętnastych a sprawują się o niebo lepiej od zwykłych cb radio


  PRZEJDŹ NA FORUM