Pierwsza antena bazowa 2m/70cm
Brak uziemienia to zmora wielu kolegów.
Jeżeli w kamienicy byłaby instalacja wykonana według nowych zasad czyli w układzie TNS to można by przyjąć,że przewód ochronny PE jest oddzielnym przewodem doziemionym gdzieś tam w tablicy lub przyłączu,pewnie nastąpiłoby odprowadzenie ładunków elektrostatycznych do ziemi.
Natomiast nie jest to bezpieczne rozwiązanie bo średnica tego przewodu nie jest wielka,zakładam,że nie większa jak 2.5mm2 w przypadku wyładowania grozi uszkodzeniem instalacji i porażeniem innych domowników/lokatorów nie mówiąc już o uszkodzonym sprzęcie.
Idealnie byłoby wykonać instalację odgromową do Twojej anteny wbijając gotowe do tego celu szpile w ziemie powiedzmy 1.5-6m w zależności od występującego gruntu i łącząc to z Twoim masztem antenowym.