108 - 136 Mhz.
Dobrze by było dołączyć do niego antenę przeznaczoną do tego pasma, np półfalowy dipol, w polaryzacji pionowej. Podłączony przez symetryzator.
Jestem w trakcie realizacji takiej anteny. Zrobiłem ją z rurki aluminiowej fi 8 mmm przedzielonej po środku prętem epoksydowo szklanym dla odizolowania dwu połówek symetrycznego dipola, pręt ma długość kilkunastu cm aby antena była odpowiednio wytrzymała mechanicznie. Pręt ma średnicę 6 mm pasuje równo do średnicy wewnętrznej rurki. Punkty lutownicze (których jeszcze nie mam - dlatego antena nie jest jeszcze skończona)są przykręcone dość długimi śrubkami M2 lub M2,5 przelotowo przez aluminium i pręt szklano-epoksydowy z podkładkami sprężystymi. Rurki z prętem w środku przechodzą przez otwory w (najmniejszej jaka występuje w marketach budowlanych) obudowie do instalacji elektrycznych z zamocowanymi dławicami.Dławice są zaciśnięte na aluminium. Razem nadaje to odpowiednią sztywność i wytrzymałość mechaniczną całości. Wewnątrz obudowy znajduje się symetryzator nawinięty cienkim koncentrykiem (RG174) na kawałku rurki instalacyjnej PCV. Środkowa żyła jest podłączona do jednej a ekran do drugiej połówki dipola. Antenę można zamocować do nośnika za pomocą uchwytów będących integralną częścią pudełka instalacyjnego. Długość dipola = lambda/2 (środka obieranego pasma) x współczynnik skrócenia, zależny od średnicy rurki, z której jest wykonany ( im grubsza rurka tym szersze pasmo odbierane, mniejszy współczynnik - w praktyce rzędu 0.98 - 0,96). Można dać trochę dłuższe i dostroić (z przyrządem) skracając po małym kawałku obustronnie.
Swoją antenę oparłem o dane artykułu w "Funk Amateur". Ponieważ jest przeznaczona do IC-E90 (tylko do odbioru)na drugim końcu długiego na niecałe 2 m przewodu zamontowałem wtyk SMA. Przy tej częstotliwości i długości tłumienie RG174 nie powinno mieć dużego znaczenia.


  PRZEJDŹ NA FORUM