Yaesu FT 747 rozłącza PTT
niema pełnej mocy na 27 mhz (rozłącza PTT)
Zauważ, że filtry końcowe tego urządzenia są zestrojone na pasma amatorskie i tam pracują najsprawniej. Oznacza to, że na 11m, czyli już poza pasmem 28MHz, mogą działać mniej sprawnie. Są to filtry LC typu PI, a zatem, są projektowane pod kątem konkretnego pasma. Podjedź do kolegi krótkofalowca ze sprzętem, poproś o kilka łączności na pasmach amatorskich. Niech zawoła na 80tce, 40tce, 20tce i 10tce. Zobacz pełną moc SSB (dobry by był też generator dwutonowy, oscyloskop i sztuczne obciążenie), pracę w CW. W AM i tak nośną masz maksymalnie na 25W, ta emisja jest tak mało sprawna. Koniecznie sprawdź pracę nadajnika przy pełnym wysterowaniu. AM można sprawdzić we właściwej części pasma 28MHz, tam nie będzie nikomu przeszkadzało, ale koniecznie niech to będzie łączność z licencjonowanym nadawcą. Może podjedziesz do jakiegoś klubu?
FT-747 to jest naprawdę niezły sprzęt na początek pracy krótkofalarskiej. To, że reklamy zachwalają mega maszyny do łączności DX za kilkanaście tysięcy złotych nie znaczy, że nie da się nawiązać ciekawych łączności z FT-747. Jest odwrotnie, bo najważniejsza jest antena, potem umiejętności operatora, a na końcu transceiver. Zapewniam Cię, że gdy zdobędziesz licencję, zrobisz na tym samym sprzęcie takie łączności, o których nawet nie śni większość użytkowników pasma 11m.
Co Ci jeszcze mogę polecić? Hm.. To samo, co polecali mi koledzy, którzy pokazali mi to hobby w praktyce.
Posłuchaj w okolicach 7175MHz (LSB, dobrze słychać wieczorem), 14200 (USB, najlepiej w dzień), 21300 (USB, dzień), otwórz sobie w przeglądarce listę prefiksów IARU (może być tu) i słuchaj. Początek znaku (czyli prefix) określa kraj.
Powodzenia!


  PRZEJDŹ NA FORUM