Baofeng UV-B5 - kolejna nowość od Baofenga
To i ja wtrace swoje 3 grosze do tego radia.

"takie cuda" to chyba tylko z komputera jednak. Ale nie sprawdzalem czy da sie przez komputera tak zaprogramowac zeby sluchal w pasmie 70 cm a nadawal w pasmie 2m. Teoretycznie da sie tak wpisac ale czy radio to lyknie to nie wpadlem zeby to przetestowac. Otrzymany w piatek egzemplarz po roznych testach i zaprogramowaniu trafil do kolezanki i tam juz zostanie wiec posprawdzam to jak przyjedzie do mnie nastepny.

Generalnie jak juz dostane drugi egzemplarz, ktory docelowo pewnie juz u mnie zostanie to napisze cos wiecej o nim, bo mam pare uwag do pewnych funkcji - np. DTR to jakas sciema. Rzecz jasna, nie spodziewalem sie okretu po radiu z jednym odbiornikiem ale sposob w jaki przedstawia i opisuje sie ta funkcje dawal mi jednak nieco inne o niej wyobrazenie a w rzeczyststosci to jest zwykly skaner przelaczajacy sie miedzy czestotliwosciami ustawionymi w wierszu A i B. W dodatku sterowanie tym jest tak zmaszczone, ze uzytkowanie tej funkcji raczej nie bedzie ergonomiczne w zadnym wypadku.

Co do modulacji to generalnie jest cicha. Nie wiem dokladnie jak uzytkowniczka tego radia do niego mowi, czy faktycznie do mikrofonu (chyba jej nie powiedzialem w ktorym jest on dokladnie miejscu) ale generalnie jest dosc cicha ta modulacja. Ale i tak dobra w porownaniu z innymi chinczykami. Martwi mnie natomiast modulacja w pasmie 2m. Jest ona tam bardzo zaszumiona. Nawet przy mocnym sygnale slychac wyrazne jej zaszumienie (na 70 cm nie zauwazylem takiego efekty nawet przy bardzo slabym sygnale). Nie chce jednak z gory przesadzac czy to jest wina radia czy moja, bo akurat ta czestotkiwosc na ktorej to testowalismy ustawilem na waski FM i przyszlo mi wlasnie do glowy, ze to moze byc przyczyna. Wyczytalem jednak gdzies w sieci, ze przelaczanie szerokosci FM nie dziala w UV-B5 (nie daje efektu), podobnie jak poziom SQL i poziom VOX. Co do SQL potwierdzam, nie ma znaczenia jaki jest ustawiony poziom, blokada dziala identycznie. Tylko przy poziomie 0 faktycznie znika a przy wszystkich innych jest taka sama - przynajmniej w praktyce. VOX jest mi obojetny wiec go nie sprawdzalem. Nie mam wiec pojecia jak to jest z ta szerokoscia FM, postaram sie to sprawdzic jak mi sie uzytkowniczka tego radia gdzies znajdzie na pasmie.

Napisze jeszcze krotko, ze jeden drobiazg mnie irytuje bardzo - podswietlenie. Np. brak mozliwosci uaktywnienia podswietlenia - musze np. ruszyc impulsatorem albo cos nacisnac co zmienia mi juz dane na wyswietlaczu, nie moge zwyczajnie nacisnac czegos co tylko wlaczy podswietlenie. Nie ma tez opci na zmiane czasu przez jaki podswietlenie jest aktywne a czas fabryczny jest IMHO zbyt krotki. Irytuje to, bo radio ma nieaktywny przycisk funkcyjny pod PTT (ten, w ktorym w UV-B6 wlacza sie ta bezsensowna "latarke" - tu nie robi nic a moglby np. wlaczyc podswietlenie!). No i jeszcze jeden, ten czerwony od "alarmu" - totalna paranoja z tym alarmem, nie da sie tego zablokowac a przypadkowo nacisnac akurat ten przycisk nie jest tak trudno. Tez lepiej by bylo aby albo go nie bylo albo zeby wlaczal np. podswietlenie.

Szkoda tez, ze Chinczyk wstawil na sile radio FM (to tez jakas "moda" - wiem, w iCOMach tez sa radia FM i w Kenwoodach itd ale po co? - nowomodne "alarmy", "latarki", radia FM, moze jeszcze szczoteczke do zebow, wkretak, scyzoryk i wykalaczke>oczko Zamiast radia FM IMHO mogli zrobic przynajmniej odsluch pasma 4m, bo rozumiem, ze do zrobienia tribandera pelnego z nadawaniem to juz moglaby byc wieksza filozofia dla chinskiej mysli technicznej. Aczkolwiek dla tych chipow na ktorych te radia chodza to nie byloby zadnego problemu. Z reszta sa chinczyki (a sa technicznie niemal identyczne), w ktorych jedno pasmo jest zastapione pasmem 4m - czemu nie tribander? Pasmo 4m jest puste, warto je aktywowac i mozna to zrobic tanio wiec szkoda, ze Chinczyk jeszcze tego nie zrobil. Bo za pasmo 23 cm to sie jeszcze IMHO brac nie powinni.