Szumofon
Tak się właśnie głośno zastanawiam, czy nie byłoby lepszym pomysłem wyłapywanie ciekawych, choć niedocenianych starszych transceiverów CB z Allegro, doprowadzanie ich możliwie blisko ideału i potem przygotowanie do sprzedaży za godziwe pieniądze. Skoro taki Alan 28 w tej chwili jest sprzedawany po 400zł (drożej niż 87!) a nawet uszkodzone Alany 18 znikają w ekspresowym tempie z aukcji, ludzie biją się o nie naprawdę mocno. Nawet niemieckie wersje różnych transceiverów cieszą się powodzeniem, przy czym praktyczny polski naród wcale nie zamierza wstawiać tam transformatora modulacyjnego, by mieć 4W, ale raczej woli kupić niedużą tzw. dopałeczkę, by podciągnąć moc w AM do tych kilku watów.

Co do Alana 87 - w odróżnieniu od kilku innych konstrukcji, 87 ma mieszacz na FET. Przeróbka na zrównoważony mieszacz na parze MOSFETów jest bardzo prosta. Po takiej przeróbce ludzie mogli z powodzeniem rozmawiać małą mocą przy dwóch antenach na tym samym bloku.

Druga dość ważna sprawa, oto schemat 87:

Zauważcie, że AGC nie wpływa w ogóle na punkt pracy wzmacniacza w.cz. ani mieszacza. Tak powinno być! A to oznacza, że można z powodzeniem tym punktem pracy manipulować w celu osiągnięcia oczekiwanych parametrów odbiornika. Mieszacz można zmienić praktycznie dowolnie! Można dowolnie zmienić obwód wejściowy. A co ważniejsze - w pewnym położeniu RF Gain czułość spadała nieznacznie, ale bardzo wzrastała odporność tego Rx na silne sygnały. W serwisie trafiały mi się Rx z oznaczonym tym punktem przy potencjometrze RF Gain.

Oto President Lincoln, który w przypadku naprawdę silnych sygnałów zachowywał się bardzo podobnie do 87, pod tym względem były to praktycznie wymienne odbiorniki.


Jak widać można go było przerobić identycznie, jak 87. Tego samego nie dało się niestety powiedzieć o Jacksonie. W tych samych warunkach laboratoryjnych Tajfun oraz Lincoln wygrywały zdecydowanie z Jacksonem, przynajmniej na tyle, na ile polskie przyrządy pomiarowe pod marką Unitra mogły to stwierdzić...


  PRZEJDŹ NA FORUM