Szumofon
To nie jest zagadka, ale też daje do myślenia. Przedstawiam dwa odbiorniki, pochodzące z dwóch różnych etapów rozwoju CB Radia.
Pierwszy z nich ma cały tor od pierwszego wzmacniacza do drugiego mieszacza włącznie zrobiony w całości na tranzystorach unipolarnych, są to bardzo dobre MOSFETy, drugi mieszacz na FET. Jedyne tranzystory bipolarne były już za filtrem drugiej pośredniej. Po kilku drobnych zabiegach z AGC, ten odbiornik był lepszy od Alana 18. Bo to NIE jest Alan 18, popularna "osiemnastka" miała pierwszy wzmacniacz w.cz. na bipolarze OE z poprawnie zrobioną neutralizacją.

Oprócz dobrej dynamiki odbiornika, jest jeszcze coś, co bardzo trudno dziś uświadczyć - praktycznie każdy stopień jest dopasowany za pomocą strojonego obwodu. Nic dziwnego, że to CB Radio naprawdę dobrze działało w praktyce. Nie znam żadnego CB z marką President, które mogło się równać pod względem odporności na silne sygnały - z tym, że nie testowałem George'a.

A po drugiej stronie skali jest coś, co zostało zaprojektowane zupełnie inaczej:

Czy teraz widać dlaczego drugi z przedstawionych odbiorników będzie szumofonemoczko (tak, to jeden z najgorszych "śmieciarzy" na rynku, Uniden Pro510XL). Od tego czegoś lepszy jest nawet chiński Sunker Elite One.

A oto jedno z dawniej sprzedawanych "budżetowych" radyjek, które świetnie się sprawdzały po prostych przeróbkach:

Tak, jest to słynna Cobra 19 plus. Tutaj bardzo łatwo instalowało się mieszacz na BF964S, dodawałem nawinięty filtr 7x7 z obwodem rezonansowym w bramce, dodałem drugi obwód na heterodynę (także w bramce). Strojenie za pomocą prostego generatora i już. Po założeniu ceradowskiego filtru na 455kHz okazywało się, że to jest naprawdę przyjemny w działaniu odbiornik. Zamiast przełącznika CH9 instalowałem redukcję czułości odbiornka. W komplecie był jeszcze przełącznik +10 kHz. Z tak przerobionymi radiami jeździli kiedyś taksówkarze.


  PRZEJDŹ NA FORUM