70 MHz - jaki ostatecznie odstęp międzykanałowy?
Więc mnie już denerwujesz zdradzę korespondencję prywatną smutny
Zadałem pytanie:

Witam serdecznie wesoły

Mam zapytanie ,chciałbym postawić przemiennik na pasmo 4m czyli 70MHz w FM,czy jest taka możliwość?

dostałem odpowiedż:

Witam Pana.
Jest taka możliwość. Musiałby Pan wstępnie uzgodnić częstotliwość i ewentualnie znak z kordynatorem PZK. Jego opinia nie ma dla UKE mocy wiążącej, a jedynie będzie stanowiła wskazówkę w postępowaniu. Proszę złożyć do UKE oficjalny wniosek.

Pozdrawiam.(nazwiska nie podaję )
Następna odpowież dla mnie i teraz :

Szanowny Panie;

W odpowiedzi a korespondencję skierowaną do UKE odpowiadam co następuje:
zasady użytkowania częstotliwości reguluje ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 29 czerwca 2005 r. w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości. Oto jego fragment:

185a 70,1 70,3 RUCHOMA z wyjątkiem ruchomej lotniczej cywilne
Amatorska POL.38 cywilne

Zakresy częstotliwości 70,1-70,3 MHz oraz 3 400-3 410 MHz mogą być wykorzystywane przez służbę amatorską na zasadzie drugiej ważności, przy czym dopuszcza się pracę stacji amatorskich z mocą nieprzekraczającą 20 W e.i.r.p. i spełniających wymogi norm ETSI EN 301 783.

Z uwagi na względnie małą szerokość pasma, techniczną trudność może stanowić budowa przemiennika, w którym częstotliwość wejściowa i wyjściowa urządzeń będą w ramach tego pasma.
Standardem innych pasm jest stosunkowo duża różnica tych częstotliwości. np. w paśmie 144-146 MHz jest to 600 kHz.
Sprzęt pracujący w zakresie częstotliwości 70,1 - 70,3MHz, jak to wspomina się w krajowej tablicy częstotliwości, powinien spełniać normy ETSI EN 301 783.
Inną sprawą, którą może Pan rozpatrzyć, jest eksploatowanie przemiennika 70 MHz/145 MHz.

Jednak to po Pana stronie jest określenie zakresu eksperymentu technicznego, który chce Pan przeprowadzić. Należy mieć na względzie uwarunkowania prawne wynikające między innymi z Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości jak i z wewnętrznych regulacji stowarzyszeń zajmujących się radiokomunikacją amatorską (tzw. band plany).

Prezes UKE, pełniąc rolę regulatora, nie zajmuje stanowiska w sprawach właściwych dla stowarzyszeń krótkofalarskich, dba jedynie o zgodność działań podmiotów posiadających pozwolenia radiowe z treścią ustawy Prawo telekomunikacyjne i aktów wykonawczych oraz wydanych decyzji administracyjnych.
Proszę więc o sprecyzowanie swojego wniosku i ewentualnie, jeśli istnieją, wskazać na istniejące rozwiązania w tym zakresie.


  PRZEJDŹ NA FORUM