Szumofon
    sp8jz pisze:

    TDA2003 i jego przedwzmacniacze są wspólne dla odbioru oraz dla modulatora AM-u

To typowe rozwiązanie z TRX CB z AM. Modulator w starszych CB używał KIA7217 + od trzech do czterech stopni tranzystorowych z dobrze pozapinanymi pojemnościami by odciąć w.cz., były też przedwzmacniacze m.cz. na wzmacniaczach operacyjnych (Alan 28 np.), a TDA2003 miała zdaje się tylko pierwsza Onwa, ale tam przed nim stosowano dodatkowo przedwzmacniacz, nie pamiętam konstrukcji, nie mam schematu przed nosem. Ale tak, rzeczywiście część toru m.cz. była używana przy nadawaniu i odbiorze, a wzmacniacz mocy m.cz. na pewno, gdyż powszechnie stosowano modulację transformatorem.

    sp8jz pisze:

    Modulator został skopany niesamowicie tym samym dochodzi jeszcze jedna przyczyna krzaczastego odbioru
    Do tego zero pojęcia o ekranowaniu w.cz. w efekcie w pre-ampie dosłownie gotuje się od sprzęgów

Czy możesz podrzucić schemat z jakimś komentarzem?
Ekranowanie wcale nie jest taką prostą sprawą i niejedna firma zaliczyła na tym wpadki. Ale rzadko do dotyczy sprzętu o tak małej mocy nadajnika, przecież 4W to jest mega QRP, w porównaniu do porządnych nadajników. Można jednak taki preamp porządnie odciąć od w.cz., kilka kondensatorów i cewek powinno go uspokoić, ale to powinien zrobić producent zamiast idiotycznego mic gaina na płycie - o czymś takim nie słyszałem jeszcze. Człowiek uczy się całe życie.
Chociaż konstrukcja wspomnianego wyżej Alana 10x z odginaną cewką też robi wrażenie, takiego kretynizmu ze strony producentów dawno nie widziałem, powaga.

    sp8jz pisze:

    dlatego sporo do myślenia daje taka nowość w CB radiach w kontekście szumofonu

Skoro producent popełnia tak poważne błędy w części m.cz. to zastanawiam się jak wygląda sygnał wyjściowy nadajnika. Jak "to" może być zgodne z normami? (chciałem napisać "przeszło homologację" ale niestety nie ma już wymogu homologacji, a szkoda!)
Pewnie skręcili wymodulowanie w AM do 50% i już, a tymczasem porządnie skonstruowany nadajnik CB Radia z 1994r przechodził naprawdę ostre badania homologacyjne w ówczesnej Państwowej Inspekcji Radiowej na ul. Obrzeznej przy 94% wymodulowaniu nadajnika i spokojnie mieścił się w normach.

Zastanawiam się teraz, że może to, o czym piszemy w tym wątku, czyli o ciekawych i sensownych konstrukcjach odbiorników i nadajników w transceiverach z pasma CB nie jest już dawno przeszłością? Że dobry sprzęt to już był, do roku 2000, skończył się razem z legendarną niezawodnością samochodów niektórych znanych marek.
Jeśli tak, to znaczy, że należałoby zrobić kolegom CB-stom listę urządzeń, na które trzeba polować na Allegro. Moim typem jest Alan 18 z racji na odbiornik, na drugim miejscu transceivery SSB oparte na płycie Lafayette Typhoon (Pearce Simpson Super Cheetach, SuperStar 3900DX, Alan 87). Z tymi drugimi może być jednak problem natury formalnej.



  PRZEJDŹ NA FORUM