Szumofon
Rację mają ci, którzy mówią, że kiedyś robili CB radia inżynierowie, a teraz księgowi.
Każdy, kto korzysta z CB radia powinien chociaż raz posłuchać jak działa odbiornik Alana 18 w trudnych warunkach. Wzmacniacz w.cz. typowy, ale na sporym prądzie, mieszacz na parze dobrych mosfetów, dobrze dopasowany pierwszy filtr, bardzo szeroki zakres działania ARW, do tego tłumik na wejściu (przycisk LOCAL). Kopiowałem odbiornik Alana 18 i instalowałem w pospolitych szumofonach i nagle się okazywało, że w miejskim zgiełku można więcej usłyszeć.
Nieco gorzej działały popularne TRX Lafayette Typhoon, Alan 87, Super Cheetach, Superstar 3900, Superstar 7000DX. Wzmacniacz w.cz. co prawda w OB, ale za to mieszacz na naprawdę niezłym fecie J310, potem filtr kwarcowy i to porządnie dopasowany. Niektóre z tych TRX CW/SSB z powodzeniem pracują na 28MHz, chociaż ton CW mają do kitu.
Tymczasem większość szumofonów ma wejście na OB na przeciętnym bipolarze, mieszacz nawet niezrównoważony na drugim bipolarze w układzie OB, dodatkowo ze zmiennym punktem pracy, by starczało AGC, potem byle jak dopasowany filtr ceramiczny pierwszej pośredniej. AGC powiedzmy otwarcie - działająca byle jak. Filtr na drugiej pośredniej dość szeroki i powoli schodzące zbocza. Jak to ma się dobrze zachowywać przy silnych sygnałach? Nic dziwnego, że sygnał o sile zaledwie 9+20dB potrafił "przesiewać" na sąsiedni raster 10kHz.
Dlatego szumofon.


  PRZEJDŹ NA FORUM