[VIDEO] Zabytkowy radiotelefon lampowy MORS FM302/IV --- część 1
No widzę Panowie się zeszli ze sobą bardzo szczęśliwy bardzo szczęśliwy.. Nie no nie zachowujmy się jak dzieci.

Tak a propos to okazało się, że mój radmor ma kilka odchyłek od schematu. Np. anoda wzmacniacza w.cz. powinna być podłączona do szyny zasilania +240V DC przez rezystor 15omów którego u mnie nie ma. W kilku innych miejscach również znajdują się takie przeróbki, ale wg. informacji od Darka było to typowe.

Właśnie porównuje napięcia pomierzone w części odbiorczej do schematu i jest kilka dość dużych różnic w paru miejscach. W lampie L14 (ECC85), na anodzie prawej triody (pierwsza heterodyna) jest 24V podczas gdy powinno być 85V. Na lewej triodzie, która pracuję jako pierwszy podwajacz pierwszej heterodyny mam aż 217V podczas gdy powinno być tylko 50V. Usterka może leżeć w rezystorach R114 oraz R89 które podciągają obwód anodowy do zasilania, może też być to problem z obwodami rezonansowymi C138 z L40 i/lub C114 z L35. Schodź najpierw spróbuję wymieć lampe, bo to może ona jest uszkodzona albo ma słabą emisję. Sprawdzę też czy wsadzenie kwarcu "przemianowego" do termostatu (co powinno spowodować wzbudzenie heterodyny) nie zmieni tych napięć...

Drugi problem to lampa L12 (EF95) czyli drugi stopień wzmacniacza pierwszej p.cz. Na siatce ekranującej jest 100V a powinno być tylko 19. Ale to pewnie wina jednego z trzech rezystorów które ustalają to napięcie

A tutaj jest schemat: http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=8&t=7526