Pozwolenie radiowe i co dalej.... aby było legalnie
Oto najczęstsze pytanie początkującego krótkofalowca
Witajcie,

Cóż najlepiej chyba samemu usiąść sobie w bibliotece i poczytać wesoły

Oto co ja znalazłem:

Obowiązujące Prawo ochrony środowiska to ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r z póżniejszymi zmianyami. Jednolity tekst jest tu:


http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20010620627&type=3


Art. 122a.
1. Prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia emitującego pola elektromagnetyczne, które są stacjami elektroenergetycznymi lub napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi o napięciu znamionowym nie niższym niż 110 kV, lub instalacjami radiokomunikacyjnymi, radionawigacyjnymi lub radiolokacyjnymi, emitującymi pola elektromagnetyczne, których równoważna moc promieniowana izotropowo wynosi nie mniej niż 15 W, emitującymi pola elektromagnetyczne o częstotliwościach od 30 kHz do 300 GHz, są obowiązani do wykonania
pomiarów poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku:
1) bezpośrednio po rozpoczęciu użytkowania instalacji lub urządzenia;
2) każdorazowo w przypadku zmiany warunków pracy instalacji lub urządzenia, w tym zmiany spowodowanej zmianami w wyposażeniu instalacji lub urządzenia, o ile zmiany te mogą mieć wpływ na zmianę poziomów pól
elektromagnetycznych, których źródłem jest instalacja lub urządzenie.
2. Wyniki pomiarów, o których mowa w ust. 1, przekazuje się wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska i państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu.


Art. 147a.
1. Prowadzący instalację oraz użytkownik urządzenia są obowiązani zapewnić wykonanie pomiarów wielkości emisji lub innych warunków korzystania ze środowiska przez:
1) akredytowane laboratorium w rozumieniu ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2087, z późn. zm. lub
2) certyfikowane jednostki badawcze, o których mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 25 lutego 2011 r. o substancjach chemicznych i ich mieszaninach (Dz. U. Nr 63, poz. 322) – w zakresie badań, do których wykonywania są obowiązani.


Jednocześnie interesuje nas:
1b. Przepisów ust. 1 i 1a nie stosuje się do wykonywania pomiarów:
(...)
2) wielkości emisji, do których jest obowiązana służba radiokomunikacyjna amatorska w rozumieniu art. 2 pkt 37 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.).


No i Art. 153.
1. Minister właściwy do spraw środowiska określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje instalacji, z których emisja nie wymaga pozwolenia, a których eksploatacja wymaga zgłoszenia, uwzględniając ich negatywne oddziaływanie na środowisko.
2. W rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1, zostaną ustalone rodzaje instalacji,
których eksploatacja wymaga zgłoszenia z uwagi na:
(...)
4) wytwarzanie pól elektromagnetycznych.



Czyli interesuje nas to właściwe Rozporządzenie, a więc obowiązujące od 1 stycznia 2011 Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 roku. Dotyczy ono zgłaszania instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne:
http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU20101300879&type=2

Rozporządzenie określa w pkt 1)
wzór formularza zgłoszenia instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne

2) szczegółowe wymagania (inne dla stacji radioamatorskich nadajnika do 150W i inne powyżej nadajnika o mocy 150W - załącznik 2 pkt.3).

Warto też przeczytać załącznik 2 pkt 2. Chyba ze względu na pkt 2 i 3 tegoż załącznika powstały wątpliwości, czy 15W EIRP dotyczy też służb radiowych amatorskich.

Coś pominąłem? Coś nad-interpretuje? Proszę o dyskusję w tym temacie.


  PRZEJDŹ NA FORUM