Panele słoneczne
Odkrywamy prawdę o energii elektrycznej ze Słońca
    SP5MAD pisze:

sp3qfe pisze:

Słyszałem, że cień rzucany na kilka ogniw fotogalwanicznych, może nie tylko obniżyć jego wydajność, ale nawet doprowadzić do uszkodzenia całego panala. Fakt, czy mit?

Nie zauważyłem żadnych uszkodzeń paneli, a często się zdarza, że jeden zestaw paneli jest w cieniu a drugi w słońcu - oczywiście, żeby wykorzystywać nawet energię z tylko paru oświetlonych paneli z większej ich ilości, muszą być one połączone równolegle (system 12V) lub maksymalnie - połączenie mieszane, po dwa szeregowo i to wszystko równolegle (system 24V)

Włodku dziękuję za odpowiedź. Mnie bardziej chodziło o pojedyncze wafle niż o całe ogniwo.

PS. Jest prosty układ panel 100W - sterownik ładowania akumulatora 30A - akumulator. Chcę do tego dołożyć kolejny panel 100W.
Mam wówczas dwa panele powiedzmy po 100W każdy i chce zwiększyć ich moc to wystarczy je ze sobą połączyć szeregowo.

Czy w praktyce potrzebny jest do tego jakiś układ zabezpieczający, albo diody w miejscu łączenia tych paneli (przed sterownikiem 30A)?

Inny przypadek, jak podłączyć dwa panele (nadal 100W każdy) jeśli jeden będzie oświetlany w innych godzinach, a drugi w innych?