Nasze anteny a sprawa TX5K
czyli jak skuteczne są nasze anteny?
Witaj Jacek OM,
W nawiązani do założonego przez Ciebie dobrze określonego tematu, pragnę uzupełnić, mój wcześniejszy wpis, dotyczący zaliczenia łączności z DX-pedycją TX5K, przy użyciu anteny mojej konstrukcji 2 el. Delty popularnie określanej jako "Multibander6-PL".

W online Logu potwierdzono mi 6 QSO chociaż tych QSO miałem więcej, a które z niewiadomego powodu nie znalazły się w ich Logu.
Prawdopodobnie mój raport nie został pewnie odebrany i na CFM? Odpowiedziałem CFM OK. ale to być może zostało „zadeptane” przez niecierpliwych lub niedosłyszących innych operatorów.

Trudno tak się zdarza.

Do postu załączyłem fotografię mojego sąsiada (ca. 300 mtr) Grzegorza SP3LAU stojącego obok anteny MB6-PL, aby umożliwić określenie wysokości zamontowanej anteny, a że wielokrotnie porównywaliśmy nasze sygnały u DX-ów, to nie stwierdzano różnicy pomiędzy sygnałami naszych stacji zazwyczaj były one na tym samym poziomie.
Używamy TRX-y TS-870 + 20 mtr kabla do anteny. i mój 40-letni Drake TR-7+ 78 mtr kabla.

Łączności emisją SSB bywają łatwiejsze jak CW, bowiem to zależy od zdolności operatora przeciwległej stacji, a nie od emisji.
Przykładem nich będzie pileup na 40 mtr CW, gdzie nie dane mi było dowołać się do TX5K, zaś na SSB nie długo wolałem (6 min) z dobrym skutkiem.

Propagacja w paśmie 10 metrów kiepska, a jeżeli była lepsza to byłem poza domem i ominęła mnie okazja do zaliczenia TX5K.

Wielu kolegów pracuje z anteną MB6-PL, ale być może nie zaglądają na forum.
Z mojej kiepskiej pamięci wymienię kilka Polskich znaków, SP7GAQ, SP5LKJ, SQ5STN, SP6BXZ i inni, niestety mój sąsiad SP3LAU przebywa zagranicą i ominęła go okazja zaliczenia TX5K.

Kolega, który wypowiadał się nie w temacie, ale poruszył bardzo istotną kwestię, elewacji promieniowania anten np. Yagi i dłuższego „okna” na zaliczenie upragnionego DX-a, że w pewnym sensie ma rację, jednak praktyka to jednoznacznie nie potwierdza.

Z mojego doświadczenia; wypraktykowałem, że DX pewnie (!) zaliczam jak jego sygnał jest jeszcze słaby (559) przed „apogeum 599” lub po, kiedy zesłabnie do poziomu 559.
Jakiś punkt odniesienia mam do dobrego DX-mana Michała SQ7NSN, który przez lata używał MB6-PL i praktycznie – tradycyjnie już każdą DX-pedycję zaliczał na wszystkich górnych pasmach. Przed rokiem(abt)dokonał zmiany na nowy model anteny Beam (nowość) 3 elementy 5 pasm i TX5K zaliczył tylko na dwóch pasmach. Nie wykluczone, że poświęcił na tą ekspedycję mnie czasu, ale także z taką anteną zainstalowaną na wieżowcu w Warszawie znany nadawca i też nie zaliczył wszystkich górnych pasm, pomimo korzystania z solidnego QQRO.

Na DX-owanie podoba mi się pogląd Grzegorza SP2LIG, bowiem każdy z nas ma wolną wolę :-))

W pełni podzielam zdanie Romana SP1GZL antena jest ważniejsza od TRX-a i należy dobrze się zastanowić przed jej wyborem, aby niepotrzebnie do tematu ponownie powracać, ale jak jest się młodym to montowanie anten sprawia przyjemność i w tym momencie krótkofalarstwo jest prawdziwym sportem :-)
VY73! Julian SP3PL


  PRZEJDŹ NA FORUM