Wzmacniacz na lampach qb-300
Bardzo dobre i wdzięczne lampy, tylko nie kombinuj za duzo . Wszystkie siatki pod śrubkę i na mase z tym ze oddzielnie, na anode nie wiecej jak 3 kV , i zeby nie siadało wiecej jak 5 % pod obciazeniem.Sterowanie w katodzie przez transformator dopasowujący jako najprostsza wersja, przełaczane filtry jako najbardziej skomplikowana albo podstrajany obwód dla wszystkich pasm i tu trzeba przewidzieć pokrętło na płycie czołowej.
Solidny przełacznik PI filtra to podstawa taki który zwiera a nie przełącza, jedna cewka PI filtra z rurki od 28 -10 MHz , reszta na drugiej .
Solidny dławik żarzeniowy z drutem 2-3 mm i bardzo solidny kondensator anodowy. Przełaczniki N/O dwa najlepiej prózniowe.
Cała trudność i zabawa to zrobienie elektrowni z zabezpieczeniami, miękkim startem , kolejnościa włazczania napięć itp........

Zgromadzić czesci , mądrze rozplanować w srodku i dłubać obudowę, zabawa bedzie z dławikiem PI filtra szczególnie dla 9-ciu pasm oraz z dobraniem cewki PI filtra.
Na dławik musisz miec jakiś materiał o srednicy 20-22 mm twardy i odporny na temperature ew rurki ceramiczne co było by najlepsze oraz duzo drutu nawojowego hi hi........ale jak sie spali z pieć to sie nauczysz. Jak bys nie kombinował zawsze bedą dwa rezonanse tylko trzeba je ustawić między pasmami.

Minimalne labolatorium to mienik mocy do 1kW,sztuczne obciążenie do 1kW, GDO,miernik uniwersalny, zródło sygnału sterującego dobrze by było jeszcze mieć skrzynke zeby na poczatku dopasowac sie do wejscia.
Nie bede pisał o napieciach kondensatorów blokujacych o jakości kondensatora oddzielającego o pomiarze WN napiecia od "dołu" o wentylatorze itp bo to szkoła podstawowa.

Generalnie lampy bardzo wdzięczne i cierpliwe, wygrzej je najpierw to sie wyrównaja i zacza stanowić parę.
Podglądnać mozna duzo detali na stronie SP5GJN , zdjęcia pokazuja wszystkie detale i jest nawet schemat, Wiesiek choc juz nie buduje wzmacniaczy jest bardzo uczynnym człowiekiem , zawsze mozesz zadzwonic i porozmawiać o problemach. Acha jak zabierasz sie naprawde solidnie za budowe to przemyśl to tak by jak Ci przyjdzie apetyt mozna było wymienic te lampy w przyszłości na QB4/1100 . Problem bedzie w wydajności trafa WN i żarzeniowego , reszta zostaje ta sama ale to tak gdyby w przyszłości zachciało Ci sie mieć spokojnego kilowata z dwóch takich lamp.Budowa nowego od podstaw to jednak dużo dłubania. Pozdrawiam i powodzenia.


  PRZEJDŹ NA FORUM