Znak nasłuchowy - jak sprawdzić, czy jeszcze jest mój?
    SP8LBK pisze:

    Na wieki wieków, pod warunkiem, że opłacisz bieżące w swoim OT składki. Dopiero wówczas będziesz mógł go oficjalnie używać w tym wysyłać i otrzymywac karty.
    Jeśli tego nie zrobisz to wg mnie, np tu na forum powinieneś używać EX SP9 62002KR.
    Podobnie jak u nadawców. Pozwolenia radiowe mają określony okres ważności. Po jego przekroczeniu już nie jestem SP8LBK lecz EX SP8LBK.
    Z tą tylko różnicą, że licencje SWL wydaje OT PZK a pozwolenia radiowe UKE.


Znak SWL wydany jest bez ograniczenia czasowego czyli beztermiowo. Nie muszę należeć do OT aby wysyłać kartu qsl za nasłuchy - mogę to robic direct co oczywiście wychodzi drożej. Ostatnio na forum dyskusyjnym PZK ukazała się informacja o kuriozalnym znaku SWL , który właściciel "odnowił" po kilkudziesięciu czy kilkunastu latach. Sprawa znaków SWL była była kilkakrotnie na różnych posiedzeniach "wałkowana" jak i próbowano je uporzadkować. Obecne standart znaków SWL to SP(nr okregu) - nr OT - koljeny numer wydanej licenci przez OT. Pomimo tego wielu ma jednak znaki stare , które umieszczają na swoich kartach i jakoś nic sie nie dzieje i nie ma nacisku aby pozmienali. Tak było kiedyś z nadawaniem znaków dla indywidulanych nadawców prefiksu "3Z" . W pewnym okresie ukazał się "nakaz" organizacyjny aby pozmieniać na inny prefiks. Jak pamiętam parę stacji pozostało przy tym prefiksie i nikomu korona z głowy nie spadła. aniołek


  PRZEJDŹ NA FORUM