strojenie anteny lafayette MA6000
    SP5OXF pisze:

    Koledzy powyżej mają rację "uspokoiłeś" swoje nerwy za pomocą pętelki natomiast antena dalej jest do "du....." .porób na niej jakieś łączności i na 2m i 70cm zapisz raporty a później zdejmij tę antene i załóż GP samoróbkę (prosta konstrukcja ) raz na 2m raz na 70cm i porównaj raporty z tymi samymi stacjami.


Jeśli chodzi o łączności to jestem w trakcie - niby weekend ale jakoś pusto w eterze, jaki zakres odległości wchodzi w grę przy FM , by stanowił wykładnie do określenia sprawności anteny. Czy te łączności mają być bezpośrednie czy też poprzez przemienniki? Postaram się założyć dodatkowo inną antenkę by faktycznie zobaczyć jak z tymi łącznościami jest faktycznie.

    SP5OXF pisze:

    Mi się u Ciebie nie podoba ten odcinek 2 czy 3 metry kabla na dachu pod antena chyba pisałeś rg-213.czy mógłbyś podłączyć jednolity kabel stacja -antena choćby dla prób i bez tej pętelki posprawdzać? niby w/g opisu i jeden i drugi 50 ohm ale dla pewności......


kolego w swoim innym temacie opisałem problemy z tą anteną po jej trzykrotnym zalaniu od listopada do stycznia, więc nie będe się powtarzał - ale w kwesti wyjaśnienia . Obecnie założony jest jeden odcinek kabla RF10 o długości 21m. Pomiary po ostatnich pracach przy antenie podane wyżej i obecne po dokonaniu pętli- są aktualne i wiarygodne, brak tylko pomiaru analizatorem bo nie dysponuje takowym na chwilę obecną. Przy tym problem jest taki, iż wyniki są powtażalne z pętlą i bez bez pętli jak wyżej napisałem. Ostatnie mierzenia sobotnie(czyli wczoraj)wykonałem miernikiem krzyżowym RW-40.

    SP5OXF pisze:

    Dziwne to z tym WFS-em bo firma produkując masówkę miała by problemy ze sprzedażą gdyby te anteny były kiepskie.Przelutowanie odczepu zasilania anteny nic nie zmieni (nie powinno) gdyż miejsce jego było zaprojektowane w fabryce w/g wyliczeń.


Dlatego kolego nie wykonałem zmiany położenia odczepu - tylko zrobiłem tę pętle i uzyskałem pomiar jak powyżej. Zgodnie z opisem na opakowaniu od anteny pisze tak :
Zakres częstotliwości: 144MHz (uzyskany pomiar 1.0)/ 430 MHz (uzyskany pomiar 1.0)
Zysk: VHF 9 dB UHF 12 dB
Max. moc: 200W
Długość: 535 cm
Impedancja: 50 ohm
SWR: < 1,5:1

Dlatego było by super, gdyby kolega :Rysiek SP5VIR podzielił się uzyskanymi wynikami po montażu swojej anteny i wtedy byłby jakiś punkt odniesienia.
Ewentualnie jakiś inny obecny użytkownik tej anteny dla testu wykonał podobną pętle i zrobił wyniki pomiaru, czy taka przypadłoścu niego też występuje.
Bo być może niepotrzebnie zajmuje kolegom cenny czas, a antena jest sprawna tylko operator do dupy ze zbyt wysokimi wymaganiami w ideale dążenia do wyniku 1,0-1,1.
pozdrawiam piotr


  PRZEJDŹ NA FORUM