Kondesator
    SQ9DHC pisze:


    (...)
    A jeśli antenę podepnę przez kabel do skrzynki, to wyniku różnych impedancji kabla i anteny na kablu nastąpi jakaś transformacja tej impedancji i wypadkowa tej impedancji zostanie dopasowana skrzynką, więc nadal miedzy skrzynką a jej obciążeniem mam taki sam SWR jak miedzy nadajnikiem a skrzynką.


Sorry za off-topic, ale uważam iż to co zacytowałem powyżej wymaga stanowczego sprostowania (inni czytają, gotowi jeszcze pomyśleć, iż tak rzeczywiście jest). Kolega myli "SWR w linii transmisyjnej" z "impedancją widzianą/mierzoną na jej końcu". To, że impedancja zmierzona na zaciskach linii jest równa 50-j0 wcale nie oznacza, że w linii tej nie występuje fala stojąca!
Na wartość współczynnika fali stojącej w linii wpływ mają tylko: impedancja charakterystyczna linii Zo oraz impedancja obciążenia Zl. Jeżeli impedancje te są różne od siebie to w linii występuje fala stojąca (czyli SWR > 1).
Zanim kolega zacznie iść w zaparte proponuję poczytać, choćby tutaj:

http://en.wikipedia.org/wiki/Quarter-wave_impedance_transformer

(...)
A transmission line that is terminated in some impedance, ZL, that is different from the characteristic impedance, Z0, will result in a wave being reflected from the termination back to the source. At the input to the line the reflected voltage adds to the incident voltage and the reflected current subtracts (because the wave is travelling in the opposite direction) from the incident current. The result is that the input impedance of the line (ratio of voltage to current) differs from the characteristic impedance
(...)


Pozdrawiam,


  PRZEJDŹ NA FORUM