Przeróbka radia CB z FM na AM
Już wiem co to jest za radio. Napiszę na przykładzie podobnego elektronicznie Albrechta AE4400 oraz AE4500 (ten drugi to klon Lafayette Indianapolis tylko z innymi potencjometrami i nieco zmodyfikowany).
Schemat Albrechta jest tu, schemat Lafayette Indianapolis jest tu.

Oto moja propozycja
Jeśli znasz się na elektronice, to nie będzie to takie trudne.

Do stałego wyłączenia FM i dorobienia AM należy:

1) w nadajniku wywalić modulację FM robioną za pomocą warikapa D303 - wylutować R307
2) w nadajniku połączyć modulator zgodnie ze schematem Indianapolis wprowadzając transformator modulacyjny zasilany od scalaka KIA7217 (wzmacniacz mocy m.cz.). Uwaga na połączenia! Jest bardzo prawdopodobne, że płytka drukowana jest taka sama, zamiast trafa modulacyjnego masz dwie zworki i kondensator.
tutaj ważna sprawa - musisz wprowadzić sensowny ogranicznik modulacji, tutaj zamiast R55 wstaw PR 4,7 kΩ, po montażu wszystkiego ustaw głębokość modulacji na przyrządzie. NIE na słuch, bo na pewno przemodulujesz nadajnik, a sam wiesz czym to grozi.
3) w odbiorniku odłączyć wyjście m.cz. z detektora FM - wylutować C308
4) zbudować detektor AM posiłkując się schematem Indianapolis - R39, D8, R41, R46, C137, C138, wyjście z C137 połączyć z R304. Można także odtworzyć ANL, R44, R45, R46 i pozostałe obok. Wtedy radio mniej szumi w AM. Ogólnie patrz schemat Indianapolis.
Większość Albrechtów to są klony sprzedawane w reszcie Europy pod marką Lafayette. Indianapolis oraz Springfield to były dwa podstawowe modele.
Radio w zera przeciągasz cewką łączoną szeregowo z kwarcem 10.240. Selektywność odbiornika poprawisz wymieniając filtr na drugiej pośredniej na ceradowski 455kHz o szerokości około 5kHz. Po przeciągnięciu w zera niestety przesuwa się pierwsza pośrednia, zatem jeśli filtry kwarcowe są zbyt wąskie, pojawi się obcinanie jednej ze wstęg bocznych AM, ale ogólnie powinno być OK.
Docelowo w odbiorniku można jeszcze trochę pokombinować, by mieszacz miał wyższe IP (ja zastosowałem mieszacz na dwóch dwubramkowych mosfetach BF964,to wymagało wzmocnienia sygnału z heterodyny o jakieś 10dB). Zastanów się jeszcze nad skopiowaniem z Indianapolis regulacji RF Gain, to razem z ANL i rozsądnie używaną blokadą szumów zmniejsza jazgot w samochodzie.

edit

Mała uwaga - niestety nadajnik Albrechta w takiej konfiguracji jest dość słabo odfiltrowany i będziesz musiał zabudować dodatkowy filtr T na dwóch niewielkich rdzeniach i około 70pF pojemności, a całość porządnie zaekranować - patrz schemat z Indianapolis. Indianapolis miał bardzo czysty nadajnik jak na CB, on bez żadnych problemów przechodził badania homologacyjne w PIRze - a wtedy naprawdę porządnie przykładali się do badań, nie była to tylko "deklaracja zgodności", tam dostawcy naprawdę musieli dostarczyć TRX na pomiary. Po wykonaniu filtra zestrój go na odcinanie śmieci, zestrój stopień mocy (analizator się przyda). Taki RTX po poprawnym przestrojeniu będzie mieścić się w normach. Zmierz i się przekonasz, moim zdaniem z takiego RTX da się zrobić całkiem sensowny sprzęt.


  PRZEJDŹ NA FORUM