ID-880 a FT-7900
Witam
Odgrzeję troszkę temat, od około miesiąca jestem użytkownikiem owego Icom’a 880.
Pierwszą rzecz jaką zrobiłem to mechaniczna modyfikacja mikrofonu HM-133. Po prostu odsłoniłem go wycinając odpowiednio duży otwór w gumie (klawisze) gniazda mikrofonu oraz rozfrezowałem mikro otwór mikrofonu w plastiku. Po tych modyfikacjach modulacja jest głośna i wyraźna.
Co do wentylatora to owszem wymieniłem ale na większy bardziej wydajny troszkę cichszy. Stanowczo odradzam wymiany wentylatora na wolnoobrotowy o mniejszej wydajności, ponieważ pracując na paśmie 70 cm. z mocą 50 W pomimo zabezpieczeń w końcu ugotujemy radio! Cóż, albo rybki, albo…
Radio pobiera maksymalnie 11.3 A na 70 cm a 8.55 A na 2 m. Pracując na paśmie 2 metrowym z mocą do 15tu W radio jest lekko ciepłe a po podkręceniu do 50 W jest dobrze ciepłe. Zupełnie inaczej ma się sytuacja na 70ciu centymetrach, tu po dłuższym czasie nadając mocą do 15 W radio jest już dobrze ciepłe a przy 50 W i oryginalnym wentylatorze osiąga temperaturę powyżej 55 stopni Celsjusza. Po wymianie wentylatora na wolniejszy (mniej hałasujący – 6000 obr/min) po około 20tu minutach przerywanej pracy (70 cm/50 W) Icom zredukował moc ze względu na zbyt wysoką temperaturę. Przy oryginalnym wiatraku efekt ten nie występuje. Po wymianie na Sunon 40x40x28 jest trochę ciszej i można nadawać maksymalną mocą do woli.
Radio jest wykonane solidnie i z dbałością o szczegóły. Np. uchwyt mocujący „U” na styku radio-uchwyt jest wyściełany jakimś materiałem, który zapobiega porysowaniu obudowy radia. Panel przedni jest również całkiem dobrze zaprojektowany bez tzw. tandetnego plastiku czy gumy. Przyciski pracują pewnie, choć mam zastrzeżenia do przycisku „Power”. Jest osadzony pomiędzy pokrętłami SQL i VOL przez to włączanie i wyłączanie radia jest niezbyt komfortowe. Oraz jak dla mnie ma za mały skok.
Odbiornik pracuje dobrze i mniemam że koledzy, którzy piszą iż jest tempawy tak naprawdę nie mieli tego radia w rękach. Fajną funkcją jest tłumik, który po włączeniu w menu zaczyna się aktywować od godziny 13tej SQL. Osobiście często z niego korzystam, aby osłabić czeskie stacje które akurat dobrze odbieram gdy żujemy szmaty w naszym lokalnym kółeczku. Natomiast przy słabych sygnałach bardzo pomaga filtr szumu, który możemy ustawić w Auto, F1, F2, lub F3. Ja pozostawiłem na Auto.
Teraz co do modulacji w trybie analogowym. Miałem okazję rozmawiać z dwoma kolegami (IC880 i IC2820) którzy mieli wprowadzone modyfikacje elektroniczne w mikrofonie jak i wewnątrz radia – HPV. W trybie analogowym modulacja była rzeczywiście „ładniejsza”. Lecz po przejściu na cyfrówkę modulacja stawała się bardzo nieprzyjemna a u jednego z kolegów dochodziło wręcz do zniekształcenia modulacji co czasami pomimo dobrego sygnału utrudniało zrozumienie korespondenta.
Reasumując IC-E880D jest dobrym radiem pozwalającym na pracę analogową jak i DV. Lecz zafascynowany nim nie jestem i szału nie ma. Ot po prostu fajny transceiver, a jakby jego cena oscylowała w granicy 1500 PLN byłby nawet bardzo fajnym radiem.
wesoły


  PRZEJDŹ NA FORUM