ATIS - żegluga śródlądowa
System automatycznego nadawania identyfikacji
Taka odpowiedź dostałem na moje zapytanie od UKE
Szanowny Panie,
W nawiązaniu do emaila z dnia 25 stycznia 2013 r. wyjaśniamy, że ATIS to automatyczny system identyfikacji radiostacji statkowych uprawiających żeglugę na śródlądowych drogach wodnych Europy. Dla tych jednostek stosowanie ATIS jest obowiązkowe. Informacje dodatkowe, szczegóły techniczne wg ETSI można pozyskać z pliku ets_300698e01c (w załączeniu)..
Zasady stosowania i wykorzystania systemu ATIS zostały zawarte i określone w Regionalnym Porozumieniu dotyczącym radiokomunikacji na śródlądowych drogach wodnych, „RAINWAT”, które zawarto w Bazylei dnia 6 kwietnia 2000 r. (http://www.rainwat.bipt.be, Polska jest sygnatariuszem tego Porozumienia. Wobec zmian technologicznych, geopolitycznych i dostosowania przepisów krajowych do przepisów Unii Europejskiej, implementacji dyrektywy 2005/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września w sprawie zharmonizowanych usług informacji rzecznej RIS (River Information System) konieczna była nowelizacja niektórych zapisów tego Porozumienia. Dokonano jej w kwietniu 2012 roku (dokument w załączeniu).

RIS to usługi informacyjne wspierające zarządzanie ruchem i transportem w żegludze śródlądowej, współdziałanie z innymi rodzajami transportu. RIS obejmuje usługi takie, jak informacje o drogach wodnych, informacje o ruchu, zarządzanie ruchem, wspomaganie łagodzenia skutków katastrof, informacje dla zarządzania transportem, usługi statystyczne i celne oraz opłaty żeglugowe i portowe.

Aby korzystać z możliwości identyfikacji transmisji – stacja statkowa musi posiadać identyfikator (tożsamość) ATIS. Identyfikator przydziela i umieszcza w wydawanym pozwoleniu radiowym dla stacji statkowej Urząd Komunikacji Elektronicznej.

ATIS jest 10 elementowym identyfikatorem, utworzonym poprzez dodanie, jako pierwszego elementu - cyfry 9 do tożsamości (identyfikatora) MMSI. Bazą tych identyfikatorów administruje Belgijski Instytut Poczty i Telekomunikacji BIPT.
W załączeniu przesyłam materiały na ten temat oraz odnośnik do strony internetowej dla żeglarzy
http://www.rya.org.uk/infoadvice/boatingabroad/pages/atis.aspx,
Z poważaniem,
Joanna Lesiak
Główny Specjalista Gabinet Prezesa
Urząd Komunikacji Elektronicznej
www.uke.gov.pl
Odpowiedź przygotowana przez Departament Zarzadzania Zasobami Czestotliwości


  PRZEJDŹ NA FORUM