PSK-FSK
w praktyce
    MI6OAC pisze:

    Wydaje mi sie ze troche jest zamieszania w pojeciach - rodzaj emisji a rodzaj modulacji.

    Wezmy jako przyklad (i zaproszenie do dyskusji 'sprawce') niedawno sledzony balon z Gliwic...
    Pracowal w RTTY czy w FSK? Przypuszczam ze pracowal w RTTY modulacja FSK... borac pod uwage note katalogowa TRXa i 'shift' to wychodzi mi ze bylo to FSK z Modulation Deviation 625Hz.... Ale tu wlasnie ciagle brak mi pelni zrozumienia dlatego licze na objasnienia 'baloniarza' oczko


Jacek RTTY to jakby wyższa warstwa protokołu. RTTY bazuje na dwóch stanach "mark" i "space". Fizycznie, w niższej warstwie trasportowej, moga one być zakodowane jako zmiany napięcia jak w liniach dalekopisowych lub zmiany częstotliwości jak przy transmisjach radiowych lub kanałach akustycznych.
Z tego co się zorientowałem to zajmujesz sie informayką więc wydaje mi sie że takie podejście ułatwi Ci rozeznanie w temacie.
W typowyw FSK następuje przełączenie między dwoma częstotliwościami. W MFSK przełącanie następuje więdzy większą iloscią czestotliwości. W odróżnieniu od FSK, MFSK jest modulacją z kodowaniem wielowarotościowym co pozwala na przyspieszenie transmisji lub zastosowanie korekcji błędów.
Kiedyś MFSK była czesto spotykana na pasmach (stacje pracowały powyżej wycinka PSK). Teraz żadko słucham digi więc nie wiem jak wygląda jej popularność. Pamiętam że przy MFSK trudniej buło sie dostroic do sygnału korespondenta tym bardziej że dekoder startował z pewnym opoźnieniem.

Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY


  PRZEJDŹ NA FORUM