HEXBEAM G3TXQ vs 2 el. Delta Loop SP3PL
Witam.
Otrzymuję listy z zapytaniem, które tu się ukazało, ale widocznie jakoś nie dostatecznie czują się przekonani więc piszą do mnie listy w w/w temacie. Pragnę uniknąć dalszej zbędnej korespondencji.
Dlatego odpowiedź na ostatni e-mail tu wklejam:

Na zadane pytanie, trudno jednoznacznie odpowiedzieć, a pragnę być objektywny.
Mam już 80 lat i przeszło 60 lat nieprzerwanej pracy na pasmach (QRT w stanie wojennym).
Anteny to moja pasja, praca w zawodach ogólnoświatowych i DX-owanie, ze szczególnym umiłowaniem dalekich DX-ów :-))
(im większy pileup to, tam wołam i na pewno po krótkim czasie jest zaliczony)
Nie przykładam wielkiej wagi do kart QSL, ponieważ po tylu latach pracy w eterze wyobrażasz sobie jak wiele jest u mnie kart QSL, które nie sposób przeglądać (ca. 200 000 QSO). Dlatego cieszy mnie LOTW, ale okazuje się, że nie wszyscy tam się zarejestrowali i nie wszystkie QSO znajdują tam potwierdzenia.

Wypróbowałem większość "patentów" antenowych, co pozwala mi na zimno je sklasyfikować.

A. http://www.spiderbeam.com/ DF8SA - Pisze jednoznacznie, że antena pomyślana jest jako lekka dla pracy poza domem, ekspedycje, polne dni, wycieczki itd. Antena lekka i łatwa do transportu. Nalaży podkreślić, że jest to typowy beam 3 el Yagi i wszystkie pomiary wykonane (wykresy SWR, F/B, Gain) są z anteną na maszcie o wysokości 15 mtr. Dodam, że mineralizacja gruntu ma znaczenie i wpływa poważnie na skuteczność promieniowania.

Welcome to Spiderbeam - your specialist for fiberglass & portable HF antennas
Spiderbeam was founded in the year 2000 by DF4SA, sparked by his passion for highly competitve radio contesting during portable, outdoor operations, fielddays, DXpeditions, etc. Simple wire antennas are quite allright, but using them to do well in a contest is pretty hard.

B. HexBeam to poprzedniczka Speiderbeam-a, którą wymyślił znany Globetroter G3TQX starający się "rozruszać" program IOTA. Chyba nadawał z wiekszości wysepek od Atlantyku po Pacifik.

Byłem poproszony o porównanie mojej konstrukcji antenowej 2 el. Delty by SP3PL do W/W anten.


HEX-BEAM i SPEIDERBEAM:
1.Antena typu Yagi jak inne dipole do skutecznego promieniowania wymaga odpowiedniej wysokości (zależnej od frq) = w miarę wysokiego masztu.
2. Lekka konstrukcja, podobna do suszarki o znacznie większych wymiarach bo rozpiętość minimum 6 metrów.
3. Daleko posunięty kompromis serca anteny tj. promiennika-wibratora, bowiem dla pasma 14 MHz trzeba zmieścić 10 mtr przewodu na rozpiętości ramion 6 mtr. Element pozbawiony możliwości odprowadzenia ładunków do ziemi „nie uziemiony”.
4. Konstrukcją anteny, to napięte tyczki, co przy znacznych różnicach temperatur w Europie
wymaga niejednokrotnego poprawiania stanu naprężenia elementów anteny. Przy montażu na maszcie, a taki jest wymagany, trzeba antenę opuścić i z wysokiej drabiny wszystko ponownie doprowadzić do perfekcji, jak to przewiduje konstrukcja.

5. W sezonie zimowym, sadź, oblodzenie i wichury nie są przyjazne w szczególności antenie typu HEX-BEAM i SPEIDER.
6. W zależności od instalowanej wysokości zależy skuteczność anteny HEX-BEAM i SPEIDERBEAM.

kol. Łukasz SQ3OGP -2el Delta by SP3PL pisze na forum, że jego przyjaciel zamontował HEX-BEAM na dachu domu jednorodzinnego i wspólnie DX-owali. Rezultat: Łukasz mając 1,5 mtr. nad dachem antenę 2 el Delte MB6-PL, łatwo dowoływał się i zaliczał dalekie DX-owe QSO, zaś jego przyjaciel z HEX-BEAM jeszcze długo wołał bezskutecznie.
7. Reasumując wypada zauważyć dodatnią cechę anteny HEX-BEAM. Lekka konstrukcja anteny pozwala na łatwość transportu i jest doskonałym wyposażeniem wszelkich wypraw terenowych. Z tego powodu wiele DX-pedycji z tej konstrukcji korzysta, ale pamiętać należy, że sukces nie wynika tylko z typu anteny, ale przede wszystkim z atrakcyjnego prefixu.
Patrząc na lekką konstrukcję anteny HEX-BEAM robi jednak wrażenie anteny sezonowej.

2 el Delta by SP3PL = Multibander 6-PL.
1. Antena pętlowa (zamknięta rama) mniej wrażliwa na bliskość ziemi/dachu przez co nie wymaga szczególnie wysokich masztów. Zwarta dla prądu stałego, odprowadzenie ładunków do ziemi, konieczne zabezpieczenie w czasie burzy, by iskry nie biegały po shacku.
2. Mechanicznie solidna konstrukcja, która przetrwała nie jedną wielką wichurę, a u kol. SQ3OGP i później też u SQ3JVH przetrwała dwie powietrzne trąby, które się tam przemieszczały.
3. Serce anteny – wibrator zasilany od góry poprzez 450 ohmowy Feeder, który obniża kąt promieniowania anteny (porównywane z pełnowymiarowym QQ). Kompromisowo pasmo 10mtr, ponieważ wibrator jest prawie lambda 2, ale okazuje się w paśmie 10 M być anteną też skuteczną. Podany przez SP5ELW nieprawdopodobny przyrost +4S wynika ze sposobu zasilania anteny przez elektryczny układ rezonansu, przesunięcia fazy i dopasowania do kabla koncentrycznego 50 ohm. W pasmach WARC (z wyłączeniem 30M) antena ma 120 – 180 ohm co jest przyczyną większego niedopasowania (wzrostu SWR), ale dla uproszczenia zasilania nie zastosowałem BalUn-a, a wiele prób pozwoliło stan ten pozostawić, bowiem popularna antena W3DZZ na 14, 21, i 28 MHz podobne wykazuje niedopasowanie i mimo to, na wyższych pasmach dobrze promieniuje. Wielokrotnie porównywane sygnału ze stacjami używającymi Tribander 3 el beam Yagi wykazało, że pomimo tego błędu dopasowania sygnały nasze były na jednakowym poziomie. Tak więc na WARC-ach antena wykazuje skuteczność 3 el Yagi.
4. Konieczność stosowania Antena Tunnera nie jest wadą anteny, ponieważ każda antena ma rezonans na określonej częstotliwości i nawet monobander zmieniając częstotliwość nadawania np. z początku pasma na koniec pasma SWR narasta i dlatego wiele TRX-ów wyposażono w automatyczne skrzynki antenowe.
5. Reasumując 2 el. Delta by SP3PL jest anteną stacjonarną, solidnej konstrukcji (na forum określonej jako „pancerna”), która będzie dobrze służyć przez długie lata. Po 10 latach eksploatacji wymieniałem rotor i z przyjemnością stwierdzić mogłem że antena następne 20 lat pracować będzie.
Mam nadzieję, że udało mi się obiektywnie porównać w/w anteny.

Na zakończenie pragnę podkreślić, że Twój maszt jest optymalnej wysokości do MB6-PL.

Szukam w moim zbiorze fotek Twojego masztu który w SP7 wywrócił się z metalową anteną typu Yagi (jak znajdę to prześlę oddzielnym e-mailem, jako memento (jest późno i jestem już śpiący).
VY73! es DX.

Julian SP3PL




  PRZEJDŹ NA FORUM