MMANA-GAL
prośba o szybkie korepetycje
OK, ale nie daję gwarancji terminu. Jestem cokolwiek zajęty. Będzie kiedy będzie cool (oczywiście w czasie geologicznie bliskim oczko ). Nie sądzę, żebyśmy uzyskali istotnie różne wyniki - porównaj co uzyskałem dla nisko zawieszonej FD4 w 4Nec2 i MMana.
Wracając jeszcze na chwilę do tego nieszczęsnego realnego gruntu, to jego właściwości elektryczne są bardziej istotne przy projektowaniu nisko zawieszonych (w stosunku do długości fali) anten równoległych do gruntu. Jest to wydaje mi się, intuicyjne. Moja antena wisząca na wysokości ok. 8-10m co dla pasma 80m wynosi 0,1-0,12 lambda jest bardzo wrażliwa na własności gruntu.
Mapa z załącznika http://srb.strefa.pl/bdar_12_1.pdf który mi podałeś, po krótkiej analizie wydała mi się cokolwiek dziwna. Porównując ją z mapą średnich opadów rocznych w Polsce zauważyłem odwrotną korelację tychże z mapą przewodności gruntu z załącznika . Wg tej mapy np stepowiejąca centralna Polska charakteryzuje się dobrą przewodnością i stosunkowo wysoką przenikalnością dielektryczną a Beskidy mające najwyższy poziom opadów (ok.1000mm w stosunku do średniej polskiej ok. 700mm rocznie) mają grunt raczej kiepski - słabo przewodzący i gorzej nasycony wodą. O co chodzi??
____________________________
Ryszard


  PRZEJDŹ NA FORUM