Antena delta pozioma
do SP8LBK, nie odwazylbym sie oceniac anteny po jednych zawodach , za male mam doswiadczenie,
moim zdaniem aby oceniac anene trzeba przerobic na niej co najmniej kilka miesiecy, obserwujac parametry dla propagacji. Swego czasu SP7HT pisal artykuly "DX'owanie" i publikowane byly w SR , tam bardzo przystepnie przedstawial problemy katow pod ktorymi przychodza sygnaly DX'owe ;-).
ANtena M0PLK ktora testowalem latem byla bardzo przyzwoita, w tej chwili nawet jesli na gornych pasmach indexy rosna, jest delikatnie mowiac cienkawa ;-).
Nie wiem czy dobrze zrozumialem pytanie kolegi MI6AOC , ale... jesli jest tylko mozliwe, np. GP na 160 i 80m stawia sie na meliznach , na mokrym morskim piachu i ... widzielm tez kilka lat temu uklad jakiegos australiczyka, ktory GP instalowaw w wykonaej specjalnie sadzawce z zasolona woda ;-).
Zwroccie koledzy uwage ze doswiadczenia wypraw DX'owych wskazuja na to ze bezwzglednie anteny na chocby K5K
( Kingman reef) byly bardzo skuteczne, natomiast ostatnia 5T0SP miala problemy z dlugimi drutami do odbiory ze wzgledu na olbrzymia warstwe wapnia po powierzchnia gruntu....
Ziemia ma niesmowity wplyw na mozliwosci i parametry anteny.... a ja jestem w o tyle dobrej sytuacji ze szukajac dzialki , znalazlem bardzo dobra glebe , i dlatego jakos tak jest ze kazdy drut pracuje znacznie lepiej u mnie niz u kolegow z piachem czy wapniem pod humusem,,,
pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z
p.s.
wspomnine przezemnie anteny ( delta 40m , a szczgolnie low angle half delta na 80m pracuja u mnie bez radiali ;-).


  PRZEJD NA FORUM