Antena delta pozioma
podejrzewam ze przedstawiona w linku antena jest konstrukcja wykonana praktycznie , i tu mielibysmy dowod na to ze teoria nieco rozmija sie z praktyka.. zasymulowanie tejze petli w "KALKULATORZE" Mmana Gal okazuje ze petla ta ma za maly obwod ;-) i przy podanych wymiarach i sposobie powieszenia oraz zasilania bedzie miala Z=28 ohm, ale jX = -322 co daje wynik SWR na poziomie 1:74 !!!!!!!!!!
Pozostawiajac i wysokosc zawieszenia ( 8m ) i sposob zasilania , po zwiekszeniu dlugosci boku z 17,5m do 20,1m .... przy czestotliwosci 7.150 kalkulator pokazuje co nastepuje:
Z=47 ohm
jX- -1.7
SWR 1:1.07
antena promieniuje wertykalnie, pod katem 27 stpni ,w gore pod katem 90 stopni -16 dBi , zysk energetyczny to 1.7 dBi w kierunkach priorytetowych, przy spadku o 4...5 dB w kierunkach prostopadlych.
Teraz antena o ktora pyta kolega,
wymiar podany przez kolege wydaje sie byc za krotki, po przedluzeniu dlugich bokow do 19.13m
kalkulacja pokazuje
Z=2,22 ohm
jX=7.8
SWR = 1:22 !!!!
antena promieniuje w gore i nadaje sie po dopasowaniu do lacznosci lokalnych i europa ( 10.8 dBi/ 90 stopni).
po przeniesieniu punktu zasilania na naroznik dlugi bok/6m bok
zmienia sie Z = 3.2 ohm, SWR spada do 1:16 .. lekko przesuwa sie rezonans pozostale parametry bez zmian.
Zastoowanie baluna 1:4 czy chocby 1:2 wydaje sie byc bezzasadne ;-) ( w pasmie 7 MHz )
Nalezy tez zastanowic sie czy transformacja z 3,2 na 50 ohm nie pochlonie nam zbyt wiele energii ;-).
Uklad L czyli wy TRX 1705pF do masy i szeregowa L o wartosci 20 nH ( NANO HENROW !!!) dopasuje ten uklad .
Mimo wszystko polecalbym zwiekszenie dlugosci boku z 6m do 10....14m , zdecydowanie zwieszy to wartosc Z i antena bedzie sie pasowac lepiej ;-).
Zmiana wysokosci punktu zasilania w przypadku zasilania dlugich bokow me niewielki wplyw na Z anteny, natomiast w przypadku zasilania: goracy do boku 6m , ekran kabla do dlugego boku, i ...
przy wysokosci 3m wspomniane ponad 3 ohm, przy podniesieniu punktu do wysokosci 9m ..juz ponad 50 ohm ..
wiec jesli masz mozliwosc podniesc punkt zasilania np. do 7m .. spowoduje podniesienie wartosci Z do okolo 23..25 ohm ( a to juz dopasowac latwej) , podniesienie tego punktu spowoduje tez naruszenie charakterystyki promieniowania , deformujac ja nieco ( ale te 2dB raczej nie beda o niczym stanowic).
Oczywiscie na wyzszych pasmach w przypdku dpasowania szerokopasmowego sytuacje jest zupelnie inna.
W pasmie 14 MHz poziomo wiszaca taka antena na wys 3m bedzie wykazywac sie Z zdecydowanie wyzszym niz 50 ohm i im wyzsze pasmo tym watrosc ta bedzie wieksza do nawet ponad 500 ohm na 28 MHz ...
To co pisze to symulacje z KALKULATORA, pamietac nalezy ze w praktyce wplyw ziemi, zastosowanego materialu, wplyw elementow metalowych ( rynny, inne anteny, maszty ) moga zdecydowanie zmienic uzyskane parametry wykonywanej anteny. Czyli... wieszac.. kombinowac i cieszyc sie osiagnietymi rezultatami.
Pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z


  PRZEJD NA FORUM