O balunach
    SP5MAD pisze:

    Witajcie,
    (...)
    Jeszcze na chwilę odniosę się do dywagacji ogólnych - w dławiku prądowym z przewodem koncentrycznym, dławik w żaden sposób nie przenosi mocy użytecznej przesyłanej do anteny i w związku z tym nie powoduje żadnego strumienia magnetycznego w rdzeniu, a co za tym idzie strat i nagrzewania się rdzenia.
    Strumień magnetyczny w rdzeniu powoduje tylko prąd niezrównoważenia płynący po zewnętrznej stronie ekranu kabla koncentrycznego, ale gdy dławik jest odpowiedniej jakości, (duża impedancja) to bardzo mocno ogranicza prąd niezrównoważenia - więc strumień w rdzeniu jest znikomy, w związku z tym straty i nagrzewanie się rdzenia też są znikome.
    (...)
    Włodek, SP5MAD.


Włodek, nie zgadzam się z tym co napisałeś - poniżej postaram się przedstawić mój tok rozumowania - jeżeli jest błędny to wskaż prosze gdzie popełniam błąd.

Rozpocznę od strony prawej (ANT. rys.) czyli anteny symetrycznej, w której (by była zasilana/pracowała symetrycznie) prądy w ramionach powinny być w przeciw-fazie, czyli jeżeli do jednego z ramion prąd wpływa to w tej samej chwili z drugiego wypływa. Zgodnie z prawem Ohma, by taka sytuacja mogła zaistnieć muszą zostać przyłożone odpowiednie napięcia względem masy/ziemi (lub pojawią się jako skutek wymuszenia prądu). Strona prawa (ANT) strzałkowana jest odbiornikowo.
Po stronie lewej (TRX - asymetryczne źródło napięcia) sprawa jest prosta - napięcie u wytwarzane jest przez TRX; w wyniku tego płynie prąd i (strzałkowanie wydajnikowe). By mogło być spełnione II Prawo Kirchoffa dla obwodu zamkniętego strzałkowanie napięć i prądów na uzwojeniach baluna musi być tak jak na rysunku:



Uzwojenie górne (żyła gorąca kabla) strzałkowane jest odbiornikowo, natomiast uzwojenie dolne strzałkowane jest wydajnikowo - może to wg mnie wystąpić tylko wdedy gdy balun zachowuje się jak transformator, wytwarzając "ujemne" napięcie względem ziemi na zacisku ramienia anteny podłączonego do ekranu kabla (dół baluna w narysowanej chwili - ogólnie napięcie w przeciwfazie do drugiego zacisku). Do tego potrzebny jest strumień w rdzeniu i to on wg mnie jest głównym powodem nagrzewania się rdzenia.

Stąd moje stwierdzenie (kilka wpisów wyżej) iż balun pracujący na idealnie symetryczną antenę przenosi (przez rdzeń) połowę mocy dostarczanej do anteny / wytworzonej przez TRX.

Prąd asymetrii w powyższych rozważaniach pominąłem (dla idealnego baluna nie płynie) i zgodzę się, iż dla rzeczywistego baluna (dobrze wykonanego / dobrze pracującego) prąd asymetrii i strumień przez niego wytwarzany nie jest powodem nagrzewania się rdzenia (lub jest pomijalnie mały).

Na koniec - nie zakładam z góry że mam rację. Mnie również trochę czasu zajęło poukładanie tych klocków w głowie - jeżeli któreś nie stoją jeszcze na swoim miejscu chciałbym byś je tam "przepchnął".
Moje rozumowanie stoi w sprzeczności do tego co napisałeś, tak więc nie możemy mieć oboje racji - to jedno chyba jest oczywiste.

Pozdrawiam licząc na spokojną i merytoryczną odpowiedź,


  PRZEJDŹ NA FORUM