Skaner szerokopasmowy vs. antena dwubandowa z wysokim zyskiem
IC-R20
    omnia6 pisze:

Znam przypadek mojego kolegi , gdzie zamontowane anteny na jednym dachu ,nadawcza markowej firmy i odbiorcza typu DISCONE w odległości ok 2m od siebie spowodowały , że podczas nadawania w paśmie 2m dużą mocą sygnał odebrany przez antenę odbiorczą do skanera ,,wypalił,,kilka tranzystorów na wejściu wzmacniacza sygnału ,chyba jak dobrze pamiętam i skaner stał się GŁUCHY !

No to strasznie G szprzęt bo problemu jakoś nie maa Straż Pożarna czy Policja gdy podczas akcji stoi obok siebie kilka samochodów, wszyscy pracują na jednej częstotliwości a nadają tak z mocami od 10 do 25 W. Może dwie diody na wejściu wystarczą aby zabezpieczyć

omnia6 pisze:

Co do instrukcji , to producent podaje informacje ,,nie należy stosować anten z zyskiem - istnieje możliwość uszkodzenia skanera ,, coś w tym musi być ? ja nie jestem elektronikiem , więc fachowo się nie wypowiem .Pozdrawiam

A czy producent wymienił jakie anteny są "bez zysku"? Samo określenie budzi duże kontrowersje. A teraz popatrz, załóżmy antena zewnętrzna ma o 4 dB większy zysk niż antena zamontowana do radia ale zasila ją kabel którego tłumienie wynosi 6 dB. To mamy zagrożenie uszkodzenia radia czy nie mamy? Zawsze trzeba się odnieść do konkretnych warunków zarówno sprzętowych jak i lokalizacyjnych. Jeden mieszka w miejscowości gdzie występują nadajniki dużej mocy, takie które ewentualnie mogły by zaszkodzić odbiornikowi inni nie. Wszelkie generalizowanie jest błędem.
A najlepiej jednak używać odbiorników pasmowych nie jakichś pół-radyjek.